KAN GRUPLARINA GÖRE DİYET ÇEŞİTLERİ

Dünya üzerinde bulunan insanlar için geçerli 4 çeşit kan grubu vardır bunlar “A, 0, AB, B” dir. Her insan bu 4 kan grubundan birine sahiptir. Bu gruplar pozitiflik ve negatiflik yönünden de ikiye ayrılır. Kan grupları insanın kanındaki maddelerin direnç yönünü gösterir. Bu sebeple her besin için ayrı bir tepki gösterir. Bu sebepledir ki her kan grubunun kendine göre bir beslen me şekli tarzı olmalıdır.

Aksi takdirde sağlıksız beslenmeden kaynaklanan hastalıklar ya da obezlik olabilir. Kan gruplarına göre diyet çeşitlerini takip ederek beslenmek kişinin sağlığını hem iyileştirirken fiziksel görünümde de yüksek derecede farklılık yaratır. Bir benzetmeyle durumu anlatmak gerekirse 0 kan grupları hepçil bir canlı gibidir hem et yem ot yiyebilir. Fakat bu durum diğerlerinde tam aksi olabilir. Bu yüzden kan grubunuza göre beslenmeniz gerekir.
KAN GRUPLARINA GÖRE DİYET ÇEŞİTLERİ

Kan grubuna göre besin grubu seçimi

• 0 kan grubu için besin grubu daha çok et ürünleri dana, sığır, koyun fark etmeksizin yiyebilirler ayrıca sebze yağları; zeytinyağı, ceviz yağı ve benzeri ürünler daha sağlıklıdır. Sebzelerden ise daha çok kabak, bal kabağı meyvelerden ise daha çok incir, erik ve üzüm tüketmeleri gerekir.

• A kan grubu için et ürünü olarak sadece balıketi yemesi en sağlıklıdır arada bir kırmızı et tüketmesi sıkıntı oluşturmaz fakat çoğunluk olarak balıketi yemesi gerekir. Yağlardan sadece zeytinyağı kullanabilir.

• B kan grubu olanlar et ürünlerinin çoğunu kırmızı et balıketi hindi eti tavuk eti havyar ve birçok hayvanın etini yiyebilirler aynı şekilde süt ürünleri ve türevlerini tüketebilirler.

• AB kan grubunda olanlar yoğurt tüketimini arttırmalıdır. Bunun yanında sebze tüketimi de bu kan grubu için önemlidir.

Kan gruplarına göre zararlı olan besinler

• 0 kan grubu için süt ve türevleri zararlı olabilir bunlardan uzak durulmalıdır ama nadir kullanımı fazla sıkıntıya yol açmaz.

• A kan grubundaki bireyler ise kırmızı etten uzak durmalı ve de fazla acı tüketmemelidir.
• B kan grubu bireyleri ise sebze tüketimini yüksek dozda tutmamalıdır bunun dışındaki besinler pek zararlı değildir.

• AB kan grubundakiler ise et ürünlerinden uzak durmalıdırlar ayda bir alımı dahi sıkıntıya yol açabilmektedir.

Yorumlar