KIŞIN KİLO VERMENİN YOLLARI

Kışın kilo vermek: Kış mevsiminde kilo vermek biraz daha zorlayıcıdır. Beslenme değişiklikleri gıdaların çeşitliliği ve hareket alanında geniş olunması büyük etkenlerdir. Havalar soğuduğunda, kış aylarında ruhen ve bedenen bir rehavet dönemi başlamaktadır. Kış mevsiminde soğuyan havalar nedeniyle yaşanan hareketlilik, durgun hayat kilo alımlarına neden olmaktadır. Bayanlar ve erkekler en çok kilo aldıkları zaman kış aylarıdır.

Kış mevsimlerinde soğuk algınlıklar da boğaz ağrılarından insanları yatağa düşürmektedir. Bu tür hastalıklara yakalanmadan önce bağışıklık sistemi güçlü olması gerekmektedir. bu mevsimlerde dikkatsiz olarak yapılan diyetler immün sisteminin zayıflamasına davetiye yollamaktadır. Kilo vermek amacıyla diyetlere C vitamini eklenmelidir.
KIŞIN KİLO VERMENİN YOLLARI

Kış Mevsiminde Neden Kilo Alınır?

Havaların soğuması ile beraber metabolizmanın hızı da yavaşlamaktadır. Çünkü vücut kendi ısını korumak için harcadığı enerjiyi fazlası ile düşürmektedir. Metabolizma yavaşladığından alınan besinlerin kalorileri de düşürülmelidir. Kalorisi yüksek olan yiyecekler vücutta çok çabuk yağlanma yapmaktadır. Kış aylarında kilo alımını da engellemekte yağlı besinler çıkarılmalı ve mümkün oldukça hareket edilmemelidir.

Bol C vitamini alındığı vakit bağışıklık sistemi güçlendirilir. Kış aylarında diyet programını uygularken C vitaminden yana zengin besinler tercih edilmelidir. Sabah kahvaltılarında yeşilbiber, maydanoz gibi yeşillikler tüketilmelidir. İçecek olarak taze sıkışmış portakal suyu içilmelidir. Bolca C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Aşırıya kaçmamak şartı ile yenilebilmektedir.

Kış aylarında sağlık sorunu olanlar diyetten uzak durmalıdırlar. Tansiyon, kalp, şeker gibi rahatsızlıkları olan kişiler ilaç kullanımı gereklidir. Virüs ve enfeksiyonlar olduğundan diyet kış aylarında sağlığı bozuk olanlar için önerilmemektedir. Vücut hastayken besin tüketmelidir bu yüzden de kış aylarında bu tür rahatsızlığı olanlar güçten düşebilirler. Diyet yerine alınan gıdalar ile harcanan kaloriler dengelenirse, diyet yapmaya güvenilir bir yol olarak tercih edilebilmektedir. Sabahları uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanabilirsiniz veya dans etmek kışın yapılabilecek aktiviteler ile kilonuzu koruyabilirsiniz. Diyetisyenler ve beslenme uzmanları da kış aylarında çok fazla sıkı diyeti zararlı görmektedirler. Bundan dolayı da diyet yaparken kış aylarında hafif diyetleri uygulamak sağlığınız açısından daha doğru olacaktır.

Yorumlar