RAHİM AĞZI SORUNLARI VE RAHİM KANSERİ NEDEN OLUR?

HPV virüsü rahim ağzı kanserine neden olmaktadır. HPV, ( Human Papilloma Virüs) yani İsan Siğili Virüsü’n kısaltılmasıdır. 300’den fazla tipi bulunmaktadır. İnsanlarda 100’den fazla tipi rahim ağzı kanserine yol açabilmektedir. 10 insandan 1’inde HPV virüsü bulunabilmektedir.

HPV, sessizliği ile bilinmektedir ve çoğu kişi de olduğuna dair bir belirti bulmak çok zordur. HPV, kendini fark ettirmeden çoktan virüsü koymaktadır. Bulaşma yolu %95’in üzerinde cinsel yol ile olmaktadır. İnsanlarda en sık görülen 4 tanesi görülmektedir.
RAHİM AĞZI SORUNLARI VE RAHİM KANSERİ NEDEN OLUR?
HPV, 6 ve 11 dış genital bölgede ve anüs bölgelerinde siğillere,16 ve 18 rahim ağzı bölgelerinde kansere yol açmaktadır. Saptama yöntemleri ile genel olarak rahim ağzından alınan ve bir sürüntünün genetiğe gönderilme yolu ile yapılmaktadır. Bu yöntem ile bir insanda HPV virüsünün varlığını belirlemek mümkündür. HPV’nin bulaşması için sadece cinsel temas değil ufak bir temasta yeterli olabilmektedir.

HPV’nin neden olduğu rahim ağzı kanseri ise dünyada kadınlarda en sık görülen 2. kanserdir. Rahim ağzı kanseri ile dünyada her 2 dakikada bir insan ölebilmektedir. HPV, rahim ağzı kanserinin yanında ise kanser öncesinde lezyonlara dış genital bölge kanserlerine, vaina kanserine baş-boyun bölgelerindeki kanserlere de neden olabilmektedirler. Genital siğiller ağrılı ve acılı bir tedavi yapılmaktadır. Geçirilse bile daha sonradan sıklıkla tekrarlanabilmektedir. Kanser tespiti yapıldıktan sonra rahim ağzından kanseri öncüsü lezyonlar tespit edilir. Dolayısı ile cinselliği fazla olan kadının mutlaka yılda bir kez de olsa pap smear testi yaptırması gerekir.

Rahim ağzı kanseri yıllar öncesinde de teşhisi koymak mümkündü. Dolayısı ile vajinal smear testine gelen hastalarda riskli grubuna girmektedir. Fakat önlenebilir bir kanser olduğunu da belirtmemizde fayda var. Genel olarak bakireler de koldan yapılır. Her hangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. 3 doz olmak üzere yapılmaktadır. Fakat HPV, DNA taraması cinsel aktifliği olan kadınlarda da riskli bir etken olmadıkça yapılması mümkündür. Sonuç olarak rahim ağz kanserlerinde tarama ile tespiti mümkündür. Tedavi edilebilir bir kanser türüne sahiptir. Ayrıca rahim ağzı kanseri aşıları ciddi anlamda kanserden ve siğilden de korumaktadır.

Yorumlar