SAĞLIKLI DİYET NASIL OLMALIDIR?

Sağlıklı bir diyet yapmak istiyorsanız öncelikle bir uzman diyetisyenden yardım almak zorundasınız. Fakat uzman ile beraber değil ben kendi diyetimi yapmak istiyorum diyorsanız sağlıklı diyetin nasıl yapılacağına dair doğru bilgiler elde etmelisiniz.

İlk önce fazla kilolarınızdan kurtulmak ve sağlıklı bir vücuda ulaşabilmek için doğru ve sağlık bir diyet programı hazırlanmalıdır. Hızlı verilen kiloların diyet bırakıldıktan sonra verilen hızdan daha fazla hız ile kişi tekrardan kilo almaktadır.

Kilolarınızı kontrol altına alın ve besinlerden alınan günlük enerji ile harcanan enerjinin eşit durumda olmasına dikkat etmelisiniz. Besinler ile enerji alımında vücudun ihtiyacından fazlası alınmamalıdır. Kilo vermeye karar verdiyseniz ilk olarak bu maddeyi dengelemelisiniz.
SAĞLIKLI DİYET NASIL OLMALIDIR?
Sağlıklı kilo verebilmek için aceleci davranmayın. Diyete başladığınız zaman kendi kendinizi strese sokabilirsiniz. Bu sizi olumsuz yönde etkileyecek ve kilo verme sürecinizi yavaşlatacaktır. Diyete başladığınız zaman ayda 4-5 kilo verenler zamanla zayıflama hızınız düşecektir. Hatta egzersiz yapmanıza rağmen kilo vermediğinizi de göreceksiniz. Çünkü metabolizma hızınızı yavaşlatmış olacaktır. Çünkü yemeğinizi azalttığınız da metabolizma doğası gereği sizin açlıktan ölmemeniz için kalori harcamasını otomatik olarak yavaşlatacaktır. Bundan dolayı da diyet başlangıcında doğru hedefler koymalısınız.


Sağlıklı diyet nasıl olur?

Diyet listesini hazırladığınız da mutlaka içerisinde günlük karbonhidrat enerjisini karşılayacak şekilde yapılmalıdır. Tatlı tüketimleri azaltılmalıdır. Nohut, mercimek gibi besinler tüketilir ise tokluk hissi verdiğinden daha sağlıklı olacaktır. Proteinin %15’ini sağlayacak şekilde olması gerekmektedir. Çünkü bir diyette en önemli şey protein alımıdır. Lif içerikleri yüksek olmalıdır. Sebze ve meyveler, kuru baklagiller, kepekli un gibi maddelerin sindirimi kolaylaştırır ve mide boşalmasındaki hızı yavaşlatarak tokluk hissini uzatmaktadır. Günde en az 2 Litre su içilmelidir.

Yeterli ve dengeli beslenme dört besin grubundan da yeterli miktarlar da tüketilmesi gerekmektedir. Süt grubundan süt, peynir gibi besinler, et gurubundan tavuk,et balık gibi besinler, sebze ve meyve grubundan ve tahıl grubundan yeterli miktarlar da besin tüketilmelidir. Bu besinler kişinin yaş, boy, kilo, cinsiyet ve fiziksel aktiviteler olarak durumları etkilemektedir. Bundan dolayı da kişinin kendi özelliklerine uygun bir diyet programı hazırlanmalıdır.

Yorumlar