STRESİNİZİ YEMEK İLE AZALTIN

Stres yaptığınız vakit doğru besinleri seçerek azaltma imkanını sağlayabilirsiniz. Beslenme ve diyet uzmanları sağlıklı beslenirken stresi azaltmanın yollarını da açıkladılar.

Kompleks Karbonhidratlar

Karbonhidratların hepsi mutluluk kaynağı serotonin salgılanmasını sağlamaktadır. Kendinizi iyi hissedebilmek için yavaş sindirilen tam tahıllı kahvaltı gevrekleri, yulaf ezmesinden kompleks olan karbonhidratları seçmelisiniz. Kan şekeri düzeyinizi korurken kendinizi de dengeli hissetmenizi sağlayabilirsiniz.

Portakal

C vitamini içerikleri yüksek olan portakal bağışıklı sistemini güçlendirirken, stres hormonlarının seviyelerini de frenleyebilmektedirler. Yapılan araştırmalara göre stresli bir görev öncesinde C vitamini alan bireyler de yüksek kan basıncı ve stres hormonu düzeylerin daha hızlı normale döndüğü ortaya çıkmıştır.
STRESİNİZİ YEMEK İLE AZALTIN

Ispanak

Magnezyum deposu olarak bilinmektedir. Baş ağrısı ve yorgunluk gibi etkenleri azaltır.

Yağlı Balık

Stresi kontrol altında tutmak için yağlı balıklar tam seçenektir. Somon ve ton balıklarında bulunan Omega-3 yağ asitlerinde, stres hormonları artışı önlerken kalp hastalıklarını da korumasında yardımcı olabilmektedir. Haftada en az iki kez yağlı balık tüketmelisiniz.

Siyah Çay

Siyah çay içilmesi stresli olaylardan çabucak kurtulmaya yardımcı olur. İki ayrı gruplarda yapılan araştırmalarda 6 hafta boyunca gruba başka bir içecek, ikinci gruba ise günde 4 bardak çay verilmiş. 6 hafta sonunda iki grupta yer alan insanların stres durumları karşılaştırdığında çay içen kişilerin daha sakin hissettikleri ve stresli durumlar sonrasında stres hormonu düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir.


Antep Fıstığı

Antep fıstığı fındık ve tohumlar, sağlıklı yağlar için en iyi kaynaktır. Her gün bir avuç antep fıstığı yemek sağlıklı kuru yemişler diyabet riskini azaltmaktadır.

Avokado

Yüksek kan basıncını azaltabilmek için en iyi yollardan birisi ise potasyum yeterli miktarlar da almaktır. Yarım avokado ya da bir orta boy muz yiyerek potasyumu alabilirsiniz.,

Badem

Bademin içerisin E ve B vitaminleri ile stres nöbetlerinde rahatlamanızı sağlamaktadır. Ayrıca aynı zamanda bağışıklık sistemini de destekler.

Ham Sebzeler

Çıtır çiğ sebzeler tamamen mekanik olarak stresi hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Kereviz ya da havuç çene kaslarını çalıştırması ile gerginliği de almaktadır.

Yorumlar