TANSİYONU DÜŞÜRMEK İÇİN ALTERNATİF YOLLAR

Tansiyon vücuttaki atardamarların içerisindeki kan basıncını ifade eden bir olaydır. Damarın içerisinde bulunan mevcut kanın akabilmesi için belli miktarda bir basınca ihtiyaç duyulmaktadır. Bu basınç ise kalbin kan pompalarken kasılması oluşturmaktadır. Atardamarların elastik bir yapıya sahip olması da bu basıncı dengelemektedir. Kalbin kasılması ile kan atardamarlar içerisine belirli bir basınç ile pompalanır. Bu basınç halk arasında büyük tansiyon olarak adlandırılmaktadır. Kalbin gevşemesi ile birlikte damar içerisine pompalanan kan durmaktadır. Damarın elastik yapısı ile kanın akışı devam eder. Bu da halk arasında küçük tansiyonu yani diastolik tansiyonu oluşturmaktadır.
TANSİYONU DÜŞÜRMEK İÇİN ALTERNATİF YOLLAR

Tansiyon Yükselmesi

Tansiyon yükseldiğinde vücutta bir takım rahatsızlıklar baş göstermektedir. Bunlar; baş ağrısı, uyuşukluk hissi, ensede ağrı, baş dönmesi, nefes darlığı, bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışı olabilmektedir. Bu rahatsızlıklar görüldüğünde rahatsızlığın tam belirlenebilmesi ve çözüme kavuşması için hemen bir doktora gidilmelidir. Bu rahatsızlıklar sürekli devam ediyorsa bu tip rahatsızlıkları yaşayan hastaların ciddi bir şekilde tedavi olmaları gerekmektedir. Eğer sürekli bu tip rahatsızlıklara maruz kalmıyorsanız ve ani bir tansiyon yükselmesi yaşadıysanız yapabileceğiniz alternatif yöntemler – yollar da bulunmaktadır.

Tansiyonu Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

Eğer tansiyonunuz yükseldiyse ve düşürmek için yapabilecek alternatif yöntemler arıyorsanız soğuk su yöntemini deneyebilirsiniz. Ayaklarınızı, ellerinizi, yüzünüzü ve kollarınızı soğuk su ile yıkamanız durumunda rahatlayacaksınız ve bu da tansiyonunuzun düşmesine neden olacaktır. Çok soğuk su ile yıkanma tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle soğuk su ile duşa girmek yerine normal musluk suyu ile kollarınızı, ayaklarınızı ve yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Yüksek tansiyonu düşürmek için yapabileceğiniz bir diğer etkili yöntem de limon suyu içmektir. Bir bardağın içerisine limon suyu sıkarak ve sulandırarak içebilirsiniz. Bu karışım yüksek tansiyona iyi gelecek ve tansiyonunuzun düşmesine yardımcı olacaktır. Bu yöntemlerin dışında nar suyu ve greyfurt tüketilmesi de yüksek tansiyonun düşürülmesine ve normal değerlere dönmesinde yardımcıdır. Tuzsuz ayran ve yoğurt tüketilmesi de yüksek tansiyona iyi gelecektir. Ancak ayran ve yoğurdun tuzsuz olması önemlidir. Tuzlu şekilde tüketildiğinde beklenmeyen etkiler görülebilir. Bu nedenle dikkat edilmelidir.

Yorumlar