YAĞLI CİLTLER İÇİN ÖNERİLER VE MASKE TARİFİ

Cildinizin çok yağlı olmasından şikayetçi misiniz? Yüzünü yıkayıp ardından hemen yağlanıyor ve parlıyor ise makyajınız hemen akıyorsa yağlı bir cilde sahip olduğunuzun göstergesidir. Çok sık sivilce çıkan ve yağlı bezeler, siyah noktaları içerisinde barından yağlı cilt, özel bakımlar istemektedir.

Yağlı Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı ciltlerde birinci ve en önemli kural temizliğin özen ile yapılmasıdır. Bundan dolayı içinde salisilik asit içeren temizleyiciler tercih edilmelidir. Siyah nokta ve sivilce probleminiz bulunuyor ise cildinizde yağı azaltılmış temizleyicileri tercih edebilirsiniz.
YAĞLI CİLTLER İÇİN ÖNERİLER VE MASKE TARİFİ
Güneş koruyucu kremler ile yağlı cildinizin yağ üretimini yavaşlatabilirsiniz.Bu durumda yazın yada kışın güneş koruyucu krem kullanabilirsiniz. Güneş koruyucu krem alırken yağsız olan kremleri tercih ediniz.

Yağlı cilde sahip iseniz fondöten kullanımından uzak durmalısınız. Gözenekleri tıklayan fondöten yağ üretimini fazlası ile arttıracağından makyajınızın yüzünüzden akmasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle pudraları tercih etmeniz cildiniz açısından daha sağlıklı olacaktır. Yağı emen yağsız pudralar cildinize iyi gelecektir. Pudra kullanmadan önce de silikon bazlı nemlendiriciler kullanmanız makyajın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Alkol, sigara sağlığa zararlı olduğu gibi damarları hızla genişletir ve çok fazla terlemenize sebebiyet verir. Bunları tüketmemeye özen göstermelisiniz. A vitamini yüksek bir beslenme programı seçebilirsiniz. A vitamini bakımından zengin besinler yağ üretimi yavaşlatacaktır.

Yağlı cildinize bakım düşünüyor iseniz haftada bir kez peeling uygulaması yapın. Peeling sonrasında kil içeren bakım maskeleri yağ üretimini ciddi anlamda yavaşlatacaktır. Maske sonrasında su bazlı nemlendiriciler kullanılması önerilmektedir. Cilt çok yağlı nemlendiriciye gerek yok diye düşünmeyiniz. Yağlı ciltlerde kullanılan su bazlı nemlendiriciler ile yağ üretimini hem yavaşlatır hem de cildi beslemektedirler.

Gece kremleri kullanıyorsanız serum şeklinde olmasın dikkat ediniz. İçerisinde salisilik asit veya glikolik asit olan gece kremleriniz varsa gözenekleri küçültür ve yağ üretimi hızlıca yavaşlatır. Cildiniz için alışveriş yaparken yağı emen kağıtlardan mutlaka almalısınız.

Yağlı Ciltler için Maske Tarifi

Malzemeler

1  Kaşık Limon Suyu
1 Yumurta Beyazı
3 Kaşık Bal
3 Tane Çilek

Hazırlanışı

Malzemelerin hepsini bir kap içine alın ve mikserden geçirin. Yüzünüzün tamamına sürün ve yüzünüzde 10 dakika bekletin daha sonra bol su ile yıkayınız. Hafta da bir kez cildinize uyguladığınız maske cildinizde yağı dengeleyecektir.

Yorumlar

Yorum Gönder