YÜKSEK ATEŞİ DÜŞÜRMENİN YOLLARI

Yüksek Ateşi Düşürmek İçin Başvurabileceğiniz Yollar

Ateş vücut ısısının birden ve aşırı şekilde yükselmesi, normal ısının üstüne çıkması ile ortaya çıkan bir olaydır. Her insanın vücut ısısı farklıdır ve kesin bir limit söz konusu değildir. Özellikle çocuklarda ve yetişkinlerde vücut ısısı farklıdır. Ortalama vücut ısısı seviyesi 34-37.9 olarak belirtilmektedir. Bu seviyenin üstünde bir vücut ısısı yani vücut ısısının 39 olması yüksek ateş olarak nitelendirilmektedir. Yüksek ateş yetişkinlerde de görülebilir ancak çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Bu bir hastalık değil geçici bir rahatsızlık veya vücuttaki ısının aşırı artması olarak tanımlanabilir.

Yüksek Ateş Belirtileri Nelerdir? 

Vücuttaki ısının yükselmesi sonucunda yüksek ateş ortaya çıkmaktadır. Bu olayın sonucunda vücutta titreme, terleme, vücuttaki uzuvlarda soğuma ve bazı yüksek ateş durumlarında da halüsinasyon görülebilmektedir. Vücuttaki ateşi ölçmek için yetişkin bireylerde termometre kullanılır, ağız veya koltuk altından ateş seviyesi ölçülebilir. Çocuklarda ise makattan ölçüm daha kesin ve doğru bir ölçüm sağlamaktadır.


Yüksek Ateşi Düşürme Yolları 

Ateşi düşürmenin birçok farklı yolu vardır ve herkes tarafından bir yöntem uygulanmaktadır. Bu da tam tersi bir etki ortaya çıkarabilmektedir. Yani ateş düşürülmek istenirken vücuttaki ateş yükselebilir ve ortaya daha kötü rahatsızlıklar ve hastalıklar çıkabilir. Bu nedenle yüksek ateşi düşürmek için yanlış uygulamalara yönelmemeli ve doktorlar tarafından önerilen yöntemleri uygulamalısınız. Alkol ve su ile vücudun silinmesi, buz konulması, yüksek ateşi olan birinin üşümemesi için üzerindeki kıyafetleri çıkarmamak ve vücuttaki bazı bölgelere soğuk suya batırılmış bezler koymak yanlış ateş düşürme yolları ve uygulamaları arasında yer almaktadır. Bu nedenle yüksek ateşi olan bireylere bu yöntemler uygulanmamalıdır. Ateşi düşürmek için kalın kıyafetler giyilmelidir. Vücut ateş yükseldikçe kendini ısıtmak isteyecek ve üşüme hissi oluşturacaktır. Bu da üşümenize sebep olur. Ancak kalın kıyafetler giyilmesi ateşin daha da yükselmesine neden olabilmektedir. Yüksek ateşi düşürmek için başvurabileceğiniz yollar arasında en etkilisi vücut ısısı seviyesindeki ılık suyla duş almaktır. Bu vücudun ısısının normal seviyesine dönmesinde oldukça etkilidir. Bu yöntemler uygulandığı halde yüksek ateşi düşürmede başarısız olunursa zaman kaybetmeden bir hastaneye gidilmelidir.

Yorumlar