AYAKTA SU TOPLANMASI NASIL GEÇER?

Ayakta su toplaması genellikle ayağımızı sıkan rahatsız eden ayakkabılar yüzünden başımıza gelir.Bu gibi durumlarda ayağınızın bir veya iki bölgesinde derinizin üzerinde içi sıvı ile dolu olan kabarcıklar oluşur.Sıcaktan, sürtünmeden, nem ve kirden tahriş olan deri su toplanmasına karşı savunmasız kalabilmektedir.

Bazende her zaman giydiğiniz rahat ayakkabılarınızda çok fazla yürüdüğünüz zamanlarda ayağınızda bu su kabarcıklarının oluşmasına neden olabilir.Hele ki böyle zamanlarda ayağınız da çorap varsa sürtünmenin verdiği rahatsızlıkla canınız çok daha fazla yanabilir.
AYAKTA SU TOPLANMASI NASIL GEÇER?

Ayakta su toplamasının belirtileri

Rahatsızlığın yaşandığı bölge ilk olarak kızarmaya başlar.Bu kızarıklığın ardından zaman zaman acı veren bir su kabarcığı oluşur.Bu kabarcıkların sıkıldığı veya koparıldığı durumlarda kabarcıkların olduğu bölgede enfeksiyon oluşabilir. Etkilenen bölge şişer ve verdiği acı artar.Bu işaretler derinin altında yanık oluştuğu anlamına gelebilir.Şikayetin geçmediği ve arttığı dönemlerde doktora başvurmak da fayda vardır.

Evde uygulanan iyileştirici çözümler

Ayağımızda oluşan bu kabarcıklar genel olarak kendiliğinden iyileşir.Burada sizinle paylaşmak istediğim çözümler sadece canınızın daha az yanmasını ve daha çabuk iyileşmesini sağlamak içindir.

Gelelim çözümlere,

SU TOPLANMASI NASIL GEÇER?

1) Ayağınızdaki su kabarcığı yırtılmamışsa:

•    Kabarcık eğer ki yürümeniz de bir engel oluşturmuyorsa bırakın kendi kendine iyileşsin.

•    Kabarcığın üzerine yara bandı , gazlı bezle veya  kadife bir örtü ile kapatarak o bölgeyi koruyun.

•    Bölgenin hava ile temasını kesmeyerek  iyileşme sürecini  hızlandırın.

•    Kabarcık ayağınızda rahatsız edici bir noktada oluştuysa halka şeklinde kadife ped kullanarak hem ayağınızı koruyum hemde hava almasını sağlayın.

2) Kabarcık yırtıldı ise: 

•    Yırtılmış olan su kabarcığının  etrafını günlük olarak kontrol edin ve temizleyin.Üzerine antibiyotik merhem uygulayın.

•    Altında herhangi bir kir veya iltihap olmadığı sürece kabarcığın etrafında kalan derileri koparmayın.

•    Su toplanmasına neden olan harekete devam etmek zorundaysanız kabarcığın etrafını iyotlu bir temizleyici ile silip üzerini bandajlayın.Bu sayede sürtüp canınızın yanmasını engelleyebilirsiniz.

•    Uyurken veya dinlenirken bandajı çıkartın ve yaranın hava ile temas edip daha çabuk iyileşmesini sağlayın.

Bunun dışında şunu belirtmek isterim eğer ayağınızdaki su kabarcığı çok büyük ve size acı verdiği halde patlamıyorsa bu gibi durumlarda kabarcığı dikkatlice sterilize edilmiş bir iğne yardımı ile patlatmak da fayda vardır.Hem bu sayede acınız hafifler hem de yaranız daha çabuk iyileşir.
Fakat şeker hastası,hıv,kanser gibi rahatsızlıklarından dolayı enfeksiyon kapma riski taşıyan kişiler ayaklarında oluşan bu su kabarcıklarını kendi başlarına patlatmamalıdırlar.

Yorumlar