KIZILCIK VE KIZILCIK SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Kızılcık , kuzey yarım kürenin soğuk bölgelerinde asidik bataklıklarında büyüyen cüce çalılardır. Bu çalılarda ilk başta beyaz olan küçük meyveler daha sonra kırmızıya dönerek yenilebilir hale gelirler.Lezzetli bir bitki olmakla birlikte oldukça faydalı bir bitkidir.

Kızılcık suyunun faydaları

Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonlarından tutunda  cilt sağlığı iyileştirilmesine kadar birçok rahatsızlığa iyi gelir.Hatta son dönemde böbrek taşı oluşumunu engellediği ve ağız sağlığına da iyi geldiği tespit edilmiştir. Bu hastalıklardan bazıları, İdrar yolu enfeksiyonu :En önemli faydalarından biri idrar yolu enfeksiyonlarını ortadan kaldırma özelliğidir.Kızılcık suyunda bulunan oligomerik proantosiyanidin mineralleri idrarı asidik hale getirerek oluşan bakterilerin mesane duvarına yapışmasını engelleyerek enfeksiyon riskini ortadan kaldırır.Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyona karşı vücudu korur.
KIZILCIK VE KIZILCIK SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?
Mide Ülseri: Kızılcık suyu E.coli bakterisi ile mücadelesinin yanı sıra Helicobacter bakterisini de yok etme yeteneğine sahiptir.Bu nedenle bu bakteri yüzünden midenin mukus tabakasına zarar verecek ağrılı mide ülserine yol açar.hatta bu durum tedavi edilmediği durumlarda mide kanserine neden olabilir.

Kanser: Kızılcık kansere sebebiyet veren tümörlerin büyümesini engeller hatta bazı durumlarda onları yok eder.Bu konuda yapılan araştırmalar yumurtalık kanseri gibi kanser türlerinde alınan ilaçlarla birlikte kızılcık suyu içildiğinde ilaçların çok daha fazla işe yaradığı gözlenmiştir.Bu nedenle tam olarak faydasının bulunması yönündeki araştırmalar devam etmektedir.

Solunum Yolu Enfeksiyonu: Çocukların  ve yetişkinlerin boğazında ve burnunda bulunan Haemophilus influenzae bakterileri ağrılı solunum ve kulak yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır.Kızılcık suyu bu bakterinin hücrelere bulaşmasını engelleyerek  grip,nezle,öksürük ve soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olmaktadır.

Ağız sağlığı: Kızılcık suyu ağızda oluşan bakterileri azaltmada müthiş etkilidir.Tek bir bardak kızılcık suyunun plak oluşumunu  ve diş etlerinde bakteri oluşumunu engelleyip ağızda hijyeni sağladığı bilinmektedir.

Kardiyovasküler Hastalıklar: Kızılcık suyu iyi kolestrol düzeylerini arttırıp kötü kolestrol düzeyini aşağıya indirerek kalp ve damar riskini azaltmaktadır

Yukarı da saydığım faydalarının dışında kızılcık suyu böbrek taşlarının parçalanmasına, vücutta bulanan yağ depolarının parçalanıp kilo verilmesine,kemik erimesine ve sindirim rahatsızlıkları gibi daha bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.Fakat tatlandırılmamış saf olan kızılcık suyu tüketmek bu anlamda önemlidir.Bir de atlanmaması gereken nokta çok fazla tüketmenin zararlı olacağı gerçeğidir.Bu nedenler yetişkinler için en fazla iki bardak çocuklarda 1 bardak içmek yeterlidir.

Yorumlar