AĞIZ KURULUĞU NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NELERDİR?

Ağız kuruluğu, boğaz bölgesinde ve ağız içinde tükürük eksikliği sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Tükürük bezleri sayesinde üretilen tükürük  içinde % 98 oranında su,elektrolitler, enzimler, mukus ve anti-bakteriyel bileşikler bulunmaktadır. Tükürük dilin ve dişlerin korunmasını ,boğazın kayganlaşmasını ve ağız içinde bulunan dokularının yumuşak kalmasını sağlar. Bunların dışında  sindirimi başlatıp ağızdaki yiyeceklerin dişlerle birlikte parçalanmasını sağlar. Bu yüzden tükürük eksikliğinin sebep olduğu ağız kuruluğu dişlerde oyukların artmasına, yemek yemede,nefes almada ve konuşmada zorlanmalara neden olur.
AĞIZ KURULUĞU NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NELERDİR?

Peki ağız kuruluğu nedenleri nelerdir?

Ağız kuruluğuna yaşlanma , kullanılan ilaçlar, sağlık sorunları nedeniyle geçirilen ameliyatlar gibi birçok sebebi bulunmaktadır.Bunları maddeler halinde inceleyecek olursak,

1)    Hayat Tarzı : Tütün çiğnemenin yada sigara içmenin tükürük üretimini azalttığı bilinmektedir. Bu yüzden ağız kuruluğu yaşayan bazı kişiler sigarayı bırakarak ya da an azından azaltarak yaşadıkları  ağız kuruluğunu büyük ölçüde önleyebilir. Bunun dışında alkol ve kafein içeren içecekler de vücutta su kaybına neden olduğu için  ağız kuruluğuna yol açabilir. Ayrıca uzun süreli ağızdan nefes almakda ağız kuruluğuna neden olmaktadır.

2)    İlaçların Yan Etkileri : Kullanılan bir çok ilacın ağız kuruluğuna neden olduğu uzmanlarca kanıtlanmıştır.Hatta hipertansiyon, ağrı kesiciler, obezite, akne, antihistaminler, epilepsi, kan basıncı ilaçları, mental bozukluklar, antidepresanlar, kemoterapi, kas gevşeticiler,astım, Parkinson hastalığı ve idrar sökücü ilaçların hepsi ağız kuruluğuna yol açmaktadır.

3)    Hastalıklar, Enfeksiyonlar ve Sağlık Sorunları : Bazı hastalıkların ortaya çıkması ağız kuruluğu ile başlamaktadır.Örnek verecek olursak Diyabet, anemi , HİV/AİDS gibi hastalıklar bunlardan bazılarıdır.

4)    Tıbbi Tedavilerin Yan Etkileri : Radyasyon tedavisi ve kafa bölgesinden yapılan kemoterapiler bir tarafı tedavi ederken ne yazık ki tükürük bezlerinin hasar görmesine neden olup kronik ağız kuruluğuna neden olur.

5)    Travma ve Ameliyatlar : Ağız sakatlıkları veya bazı durumlarda yaşanılan travmalar ağız kuruluğuna neden olabilir.Bunun dışında bazı cerrahi müdahalelerde tükürük bezlerine zarar verip ağız kuruluğuna neden olabilmektedir.

Ağız kuruluğu nasıl tedavi edilir?

Bunun için öncelikle ağız kuruluğuna sebep olan nedenler tespit edilerek tedaviye başlamak gerekir.Ancak birtakım yöntemlerle ağız kuruluğu giderilebilir.Bunlar,

1) Bol Su İçmek : Günde en az 1,5-2 litre su içmek birçok hastalıkla birlikte ağızda oluşan kuruluğu önlemek için uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Bunun dışında kafeinli içeceklerin az tüketilmesi de çok önemlidir.Su içmek aynı zamanda nefes kalitesini artırır ve ağız kuruluğunu önlemeyi sağlar.

2) Sakız Çiğnemek : Sakız çiğnemek tükürük bezlerinin daha çok çalışmasına neden olup ağızda daha fazla tükürük oluşmasına neden olduğu için ağız kuruluğunu engeller.

3) Yiyecek ve İçecekler : Yemeklerin yanında sıvı tüketimi yapmak hem yutmayı kolaylaştırır hem de tat almayı sağlar.Ama tüketilen sıvının su veya şekersiz bir içecek olması sağlık açısından daha iyidir.

4) Diş Temizliği : Ağız kuruluğunu önlemek konusunda ağız hijyeni çok öenmlidir.Bu nedenle dişleri fırçalamak , diş ipi kullanmak ve günde bir kez dili sürtmekde ağız kuruluğunun önüne geçmek için çok önemlidir.

5) Burundan Solumak : Bazı kişiler burunlarında olan sorun nedeniyle burundan nefes almak yerine sürekli olarak ağızdan nefes alırlar.Bu tür durumlar kişide ağız kuruluğu yaşanmasına sebep olur. Bu nedenle kişinin burundan nefes almasını engelleyen sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir.

6) Nemli Hava : Yaşadıkları yer nedeniyle sürekli olarak kuru hava teneffüs etmek zorunda olan kişilerde ağız kuruluğu oluşabilmektedir.Bu yüzden bu kişiler havadaki nem dengesini sağlamak için nemlendirici araçlar kullanarak ağız kuruluğunun önüne geçebilirler.

Son olarak bu tür şikeyetleri olan kişiler tabi ki doktora danışarak tükürük salgılanmasını sağlayan ağız spreyleri ve ilaçlar kullanarak ağız kuruluğunun önüne geçebilirler.

Yorumlar