BURUN KANAMASI NEDEN OLUR? NEYE İŞARETTİR?

Burun kanaması ilk etapta herkesin aklına kötü bir şey mi var sorusunu getiren önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle küçük çocuklarda görülen burun kanaması annae baba için endişe verici olmaktadır. Oysaki birçok burun kanaması masum nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ama bir kısmı yüksek tansiyon veya beyinde tümör gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir.
Burun kanamaların çoğunluğu kendiliğinden geçmektedir. Burun kanamalarının ön tarafdan gelenleri masum arka tarafdan gelenleri ise tehlikeli kanamalar olarak kabul edilmektedir. O yüzden burun kanamasına konulan teşhis hayati önem taşımaktadır.
BURUN KANAMASI NEDEN OLUR? NEYE İŞARETTİR?

BURUN KANAMASINA YOL AÇAN NEDENLER

1- Burun karıştırma: Özellikle çocuklarda burnun fazlaca karıştırılması yüzünden burun kanamaları görülebilir. Ayrıca buruna sokulan yabancı cisimlerde çocuklarda sıklıkla görülen burun kanama nedenlerinden biridir.

2- Travma: Burun çarpması, dalma ve yüzme sırasında burunda oluşan basınç, geçirilen burun ameliyatları, uzun süreli burun spreyi kullanımı kişilerde burun kanaması görülmesine sebep olmaktadır.

3- Burun içi eğrilikler: Burnun eğri yapısı yüzünden burna yeterince hava gitmediği için burunda oluşan kuruluk burun kanamasına neden olabilmektedir. Burun ameliyatı ile bu sorun tedavi edilebilir.

4- Isıtma sistemleri: Kış aylarında klimaların yarattığı kuruluk ve üst solunum yolları enfeskiyonu yüzünden burun kanamasına sıklıkla rastlanmaktadır.

5- Tümörler: Sinüslerde, burun içerisinde ve geniz içinde oluşan tümörler burun kanamasına neden olabilmektedir. Bu tip burun kanamaları diğerlerine göre sürekli veya tekrarlayıcı burun kanamalarıdır.

6- Hormonel nedenler: kadınların gebelik dönemlerinde kan basıncının artması yüzünden burun kanamaları görülebilmektedir.

7- Kalp damar hastalıkları: Kalp yetmezliği, hipertansiyon ve kalp damar rahatsızlıkları yetişkinlerde görülen burun kanamalarının önemli nedenlerinden biridir.

8- Kan hastalığı: Hastanın doğuştan ya da sonradan gelişen pıhtılaşma sorunu ile giden bir kan hastalığı var ise burun kanamasına bu durumda çok sık rastlanmaktadır.

Burun kanaması sırasında başı asla arkaya kaldırmamak aksine öne eğip kanın akışını sağlamak gerekir. Bu esnada burnu kanadından sıkıştırıp beş on dakika baskı uygulanmalıdır. Baskı esnasında buz uygulamakda kanamanın durmasına sebep olmaktadır. Bu şekilde kanamaların büyük bölümü durdurulmaktadır. Bu uygulamalar sonrasında hala kanama durmuyor ve kanama devam ediyorsa bir doktora başvurulmalıdır.

Yorumlar