DİZ AĞRISININ NEDENLERİ VE DİZ AĞRISI İÇİN ÖNERİLER

Dizlere aşırı yük binmesi neticesinde diz kapağının kıkırdağı zaman içerisinde yumuşamakta ve kıkırdak altındaki sinir uçları biraz daha belirginleşip, diz önü ağrısına sebep olmaktadır.

Diz önü ağrısı her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır.Uzun süre oturduktan sonra özellikle ilk adım çok fazla ağrı veriyor yada  kişi oturduğu yerden kalkmakta zorlanıyor veya dizlerini hareket ettirdiğinde sesler duyuluyorsa bu bir problem olduğunu işaret eder.Bu durumda kişi dikkatli olmalıdır. Ayrıca bazı kişilerde herhangi bir ağrı görülmeden diz kapağı dejenerasyonunun oluşabildiği görülmektedir.
DİZ AĞRISININ NEDENLERİ VE DİZ AĞRISI İÇİN ÖNERİLER

Diz ağrısının önüne geçmek için neler yapılmalıdır?

1) Uzun süre diz üzerine oturulmamalı: Yokuş aşağı inerken veya da merdiven inerken dizin ön tarafı, uyluk kemiği ve diz kapağı birbirine fazlaca yaklaştığı için bu noktada bir dengesizlik varsa ağrı oluşmaktadır. Ayrıca uzun süre dizlerin üzerine oturmak diz kapağında baskı uygulayacağından kişi dizinde ağrı duyar.Bunun dışında çömelerek veya dizleri üzerinde iş yapan kişilerde sıklıkla diz ağrısı şikayetleri görülmektedir. Diz ağrısının en fazla görüldüğü kişilerin başında ev hanımları gelmektedir.

2) Alçak taburede orurulmamalı, sert zeminde koşulmamalı: Alçak taburede oturmak diz kapağına aşırı yük bindirir. Normalde alçak tabureye oturmak herhangi bir sorun oluşturmazken , kasta güçsüzlük , bağda gerginlik yada diz kapağı doğuştan birazcık yukarıda olan kişilerde yani diz kapağını orta hatta sabitleyemeyen kişilerde problem yaratmaktadır.

Bunun dışında asfaltta veya sert zeminlerde sportif amaçlı yapılan yürüyüşler diz kapağına fazla yük binmektedir. Bu nedenle  yürüyüş için  uygun yerler tercih edilmelidir.

3) Hayatı kolaylaştırmak sizin elinizde: diz önü ağrısının oluşmasının asıl nedeni kişinin kendisi yani kişinin yaşam tarzıdır.Bu yüzden bu ağrıyı çekmesine neden olacak şeylerden kişi kendisi uzaklaşmalıdır.

Bunun için,,

•    Yerde yemek yememeli, masaya oturulmalıdır.

•    Alaturka tuvalet yerine alafranga tuvalet kullanmalıdır.

•    Özellikle merdiven inerken mümkünse asansör tercih edilmelidir.

•    Bacağını bükerek kalça altına alma gibi oturma alışkanlıklarından uzak durmalıdır.

•    Mümkün olduğu kadar yokuş yerine düz yollar tercih edilmelidir.

Diz ağrısında bütün bu tedbirlere rağmen ağrı devam ediyorsa bu durumda yapılan tanı çok önemlidir. Diz ağrısı olan kişilere ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Kas dengesizliği veya kas gücü dengesizliği olan kişilere fizik tedavi uygulanması çok önemlidir. Tüm bunlardan sonuç alınamadığı takdirde hastalara cerrahi müdahale yapılabilmektedir.

Yorumlar