KİLO ALDIRMAYAN, SAĞLIKLI ABUR CUBURLAR YİYECEKLER

Abur cubur dendiği zaman aklımıza o sevimli atıştırmalıklar gelir. Ama ne yazık ki bu abur cuburların çoğunluğu kilo almamıza neden olurlar. Çünkü bu sevimli görünen abur cuburların çoğunluğu yüksek kalori içerir.

Bugün ki yazımızda bu kilo aldıran abur cuburları bırakmanızı sağlayacak tavsiyelerde bulunacağız. Üstelik size önereceğimiz bu abur cuburlar hem sağlıklı hemde kilo aldırmıyor.
Bu kilo aldırmayan abur cuburları bir kaç başlık altında sıralayalım.
KİLO ALDIRMAYAN, SAĞLIKLI ABUR CUBURLAR YİYECEKLER
Kilo aldırmayan kuru yemişler:
a)    Ceviz: Metabolizmanızı hızlandıran cevizi tüketerek hem kendinizi tok hissedersiniz hemde bu sayede yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca, enerji veren bu sağlıklı abur cubur sayesinde kendinizi gün boyu zinde hissedebilirsiniz.

b)    Leblebi ve kuru üzüm karışımı: Diyelim ki karnınız aç değil ama bir şeyler atıştırmak istiyorsunuz. İşte böyle zamanlar için hazırlayacağınız bir bardak leblebi ve kuru üzüm karışımı imdadınıza yetişecektir.

c)    Kuru üzüm ve fındık karışımı: Kilo aldırmayan kuru yemişlerden bir diğeri olan fındık ve buna ekleyeceğiniz kuru üzümle birlikte tükettiğinizde hem sizin için sevimli bir atıştırmalık olurken bir yandan metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizi de sağlayacaktır.

Kilo aldırmayan yemekler:
a)    Yoğurt ve maydanoz karışımı: Yoğurt içerisinde bulunan kalsiyum ödemi azaltıp, yağ yakmayı sağlar. Aynı zamanda kan dolaşımınızı açıp kilo vermenize de yardımcı olur. Her gece uyumadan önce bir kâse yoğurt içine doğrayacağınız bir tutam maydanoz ile birlikte tüketirseniz yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakmasını sağlayabilirsiniz.

b)    Meyveli probiyotik yoğurtlar: Bu yoğurtlar hem doyurucu hem de eğlenceli birer atıştırmalıklardır. Bu yoğurt sayesinde hem açlığınızı bastırıp hem de kilo aldıran abur cuburları tüketmemiş olursunuz.

c)    Ceviz, yulaf ezmesi ve yoğurt: Bu üçlü karışım sayesinde hem ön içki bir öğün hazırlamış olursunuz. Hemde bu sayede metabolizmanızı hızlandırarak sindirim ile ilgili problemenizi de çözmüş olursunuz.
 
d)    Maydanoz ve peynirli sandviçler: Birçoğumuzun açlığımızı bastırmak için yediğimiz peynir ekmek ikilisi içine maydanoz eklediğinizde karnınızın doymasını sağlarken aynı zamanda müthiş bir metabolizma hızlandırıcı olarak karşımıza çıkar.

Kilo aldırmayan içecekler
a)    Süt: Sıcak olarak tüketildiğinde kendinizi tok hissettirecek bir içecektir. İçine kahve kattığınızda yağ yakımını sağlar.

b)    Süt ve Bitter Çikolata: Çikolata bugün en çok sevilen abur cuburların başında gelir. Çünkü içindeki enzimler sayesinde mutluluk hormonu salgılar. Bu nedenle sütün içine azıcık bitter çikolata ekleyerek hem kendinizi mutlu hissedersiniz hem de metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

c)    Ayran: Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez bir içeceği olan ayran oldukça da sağlıklı bir içecektir. Ayranın içine soda karıştırarak tükettiğinizde de vücudunuzda oluşan su kaybını da dengelersiniz.

Yorumlar