SAÇKIRAN NEDEN OLUR? NASIL GEÇER?

Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzu dıştan gelecek tehlikelere, mikroplara ve hastalıklara karşı koruyan bir asker gibidir. Ama bazı kişilerde, bazı durumlarda bağışıklık sistemimiz yalnızca dışardan gelen mikroplara karşı değil, vücudun kendisine karşı da saldırıya geçmektedir.

Bağışıklık sisteminin, bu şekilde kendisine saldırmasından kaynaklanan rahatsızlıklara otoimmün hastalıklar denir. İşte bu hastalıklardan biri de  saçkırandır. Alopesi areata olarak da bilinen saçkıran erkeklere ve ya kadınlara has bir hastalık değildir.  Her yaştan kişide hatta çocuklarda dahi görülebilen bir hastalıktır. Saçkıran, denildiğinde sadece saçta çıktığını düşünebilirsiniz fakat saçkıran yalnızca saçta değil kirpik, kaş hatta sakallarda da görülebilir.
SAÇKIRAN NEDEN OLUR? NASIL GEÇER?
Saçkıran yukarıda da belirtiğim gibi her yaştan ve her cinsten kişinin başına gelebilir. Fakat ailesinde saçkıran hastalığı görülen kişilerin, bu hastalığa yakalanma olasılıkları daha fazladır. Saçkıran, bulaşıcı olmayan, kalıtsal kabul edilen bir hastalıktır.

Saçkıran neredeyse hiç belirtisi olmayan bir hastalıktır. Saçkıran birdenbire ortaya çıkar. Saçkıran ağrı,acı ,kaşıntı gibi belirtiler göstermez, işaretler daha çok görseldir.

Saçkıran Nedenleri

•   Kalıtım: Saçkıran yukarıda da bahsettiğim gibi en büyük nedenlerinden biri de kalıtımsal özelliklerdir. Aile geçmişinde  saçkıran hastalığı geçirmiş olanların, bu rahatsızlığa yakalanma riski diğer kişilere göre daha fazla eğilimli olduğu bilinmektedir. Bunun dışında tiroid,  romatoid atrit, diyabet gibi otoimmün hastalıklar olarak bilinen hastalıklara sahip bireylerde, yine saçkıran görülebilmektedir. Saçkıran hastalığı yaşayan kişilerde  daha çok egzama ,tiroid hastalıkları, kansızlık, saman nezlesi gibi hastalıklar yaşandığı görülmüştür.

•   Psikolojik Etkenler/Stres: Stres, kaygı, üzüntü gibi olumsuz duygular, bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyip zayıflamasına sebep olmaktadır. Saçkıran hastalığı sıkıntı ve stres dolu zamanların ,duygusal travmaların ardından ortaya çıkmaktadır. Stres pek çok hastalıkta olduğu gibi, saçkıran hastalığında da tetikleyicidir.

•   Bağışıklık Sistemi: Saçkıran hastalığı yaşanıyorsa, bağışıklık sistemi vücudu korumak yerine saldırıya geçmiş demektir. Saçkıran hastalığı yaşanırken, beyaz kan hücreleri olan akyuvarlar, saç köklerindeki hücrelere hücum ederler. Bu hücum sonucunda saç kökleri küçülerek, saç üretimini engeller. Ancak kök hücreler sayesinde, saç kökleri yeni hücrelerle beslenir ve saç üretimi tekrar başlar.

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran hastalığının bilinen tam bir tedavisi henüz bulunmakla birlikte bunun için kullanılan kortizonlu kremler ve ilaçlarla hastalık tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Eğer hastalık sonucu kök hücreler ölmediyse bir takım bitkisel tedavilerde saç çıkmasına neden olabilmektedir. Ayrıca, dermatologlar tarafından kortizon enjeksiyonu yapılarak da hastalık tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Halk arasında bu anlamda sarımsağın iyi geldiği düzenli uygulandığında saçın çıkmasını sağladığı bilinmektedir.

Yorumlar