MİDE AĞRISI NEDEN OLUR?

Mide ağrısı birçok kişinin yaşadığı genel olarak sık karşılaşılan bir şikâyetidir. Mide karnın sol üst tarfaında bulunan ve sindirimin sisteminin başındaki temel organdır.

Karın bölgesinde olan her ağrının sebebi mideden kaynaklanıyor olmayabilir. Ama genel olarak mideden kaynaklanır. Mide ağrısının pek çok sebebi olabilir. Yediğimiz bir yemek dokunmuş, gaz yapmış olabilir. Bazen de nedenini bilmediğimiz ağrılar yaşanabilir.
MİDE AĞRISI NEDEN OLUR?
Mide ağrıları nefesinizi kesecek kadar şiddetli fakat kısa süren ağrılar olabileceği gibi hafif ama hiç geçmeyen ağrılar şeklinde de olabilir. Ancak şunu belirtmekde fayda var özellikle şiddetli mide ağrıları asla ihmal edilmemeli ve mutlaka bir doktora gidip muayene olmakda fayda vardır.

Mide ağrısının nedenleri

1.    Fazla ya da Hızlı Yemek Yemek: Fazla yemek tüketildiğinde veya hızlı yemek yenildiği gibi durumlarda sindirim sistemi zorlanma gösterir. Bu durumun sonucunda mide ağrısı yaşanır. Bu gibi durumlar yüzünden yaşanan mide ağrıları yaşıyorsanız porsiyonlarınız küçültmeli ve daha yavaş yemek yiyerek bu tip ağrıların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca yürüyüşde rahatlamanıza neden olacaktır.

2.    Enfeksiyon: Vücudumuzda oluşan virüs veya bakteriler sindirim sistemine geldiklerinde vücut onlardan kurtulmak için harekete geçer. Vücut bu tepkisini ishal ya da kusma ile ortaya koyabilir.

3.    Bakteriyel enfeksiyonlar: Bakteriler yüzünden oluşan enfeksiyonlar gıda zehirlenmesi nedeniyle görülür. Bunun dışında bakterilerin sebep olduğu başka tıbbi durumlar da karın ağrısına yol açmaktadır. Örnek verecek olursak idrar yolu enfeksiyonu, zatürre, boğaz enfeksiyonu gibi durumlarda karın ağrısı yaşanabilir.

4.    Tahriş ve İltihap: İç organlarda meydana gelen şişme ve tahriş gibi durumlar mide ağrısına neden olabilir. Ülser, iltihaplı bağırsak sendromu, Apandisit gibi rahatsızlıklar mide ağrısına sebep olabilir.

5.    Stres: Stres altında olduğumuzda, kaygı ya da depresyon nedeniyle kötü bir dönem yaşadığımız zamanlarda, bu duygular bir takım fiziksel sorunlarıda tetikleyebilir. Mide ağrısı, baş ağrısı bunlardan en başta olanlardır.

6.    Kabızlık: Beslenmelerinde yeterince sıvı ya da lif olmayan kişilerde kabızlık şikâyetine sık rastlanan sorunlardandır. Kabızlık problemi mide ve karın ağrısı yaşanmasına sebep olur.

7.    Fazla Kilolar: Vücudumuza yüklediğimiz fazladan yük safra taşı problemlerine neden olmaktadır. Buda karın bölgesinde ağrı yaşanmasına neden olmaktadır. Ayrıca aşırı kilo mide üzerinde baskıya neden olup reflü gibi mide rahatsızlıklarına da neden olmaktadır.

Yorumlar