ADAÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Adaçayı dünya üzerinde oldukça tüketilen neredeyse herkes tarafından bilinen bir bitkidir. Özellikle 2001 yılında Uluslararası Bitki Derneği tarafından yılın bitkisi seçilmesi de bu bitkinin popülerliğini arttırmıştır.

Daha çok ılıman iklimi seven 70-80 cmlik bir ağaçtır. Ülkemizde egenin incisi kabul edilen İzmir’de bol miktarda yetişmektedir. A,C,B6 ve K vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Yine potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum açısından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Adaçayı hem çay olarak hem de zaman zaman mutfağımızda baharat olarak kullanılan bir bitkidir.
Gelelim adaçayının faydalarına,
ADAÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

ADAÇAYININ FAYDALARI

    Şeker hastalığına karşı tam bir mücadele sağlamaktadır. Adaçayının kolesterolü düşürdüğü için şeker hastalarının mücadelesine destek verir. Adaçayının antihiperglisemik yani şeker düşürücü olduğu bilinmektedir.

    Adaçayı kalp sağlığına faydalıdır. Daha öncede söylediğim gibi kolesterol düşürücü olan adaçayı içerisinde bulunan kalsiyum ve potasyum sayesinde de kalp sağlığına da iyi gelmektedir.

    Sindirim sistemine ve ishale iyi gelir. Adaçayı lifli bir bitkidir. Ve tüm lifli bitkilerde olduğu gibi adaçayı da sindirim sisteminde oldukça etkilidir. Mideyi güçlendirir. Ve sindirim sistemini rahatlatarak ishale iyi gelir.

    Adaçayı romatizmaya ve romatizmadan kaynaklanan iltihaplanmaya karşıda oldukça etkilidir.

    Adaçayı çağımızın yakın gelecekti en çok korkulacak hastalığı olacağı belirtilen Alzheimer karşıda oldukça etkilidir.

    Kan dolaşımını hızlandıran adaçayının bir diğer yararı da cilt üzerinde yaşlanmayı geciktirici etkisidir. Hücre yenilenmesini sağlar. Bu sayede oluşan çizgi ve kırışıklarının yok olmasını sağlar.

    Selüloit gidericidir. Kan dolaşımını hızlandırdığı için selüloitle mücadelede fayda sağlar.

    Metabolizmayı ve ruh sağlığını korur. Beyin hücrelerini güçlendirici bir etkisi olan adaçayının sinir sistemini sakinleştirici bir etkisi vardır. Ayrıca uyku sorunu yaşayanlar bu sorundan kurtulmak için adaçayının müthiş etkisine sığınabilirler.

Peki, bu faydalı çay nasıl hazırlanır?

Diğer birçok bitki çayı gibi adaçayını hazırlamak da oldukça kolaydır. Bir fincan sıcak suyun içine iki yaprak kadar adaçayı koyup demlendiriyorsunuz. Dilerseniz adaçayının içine limon ve bal ekleyerek acılığını da yok edip daha rahat bir içim elde edebilirisiniz. Bu yararlı çayın faydasını görmek için günde 1-2 fincan içmek yeterlidir.

Yorumlar