BİBERİYE ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Yaprak dökmeyen küçük bir ağaca benzeyen biberiye bitkisi çam kokusunu andıran kokusuyla başta balık ve et yemekleri olmak üzere mutfaklarda birçok yemeğin içine lezzet vermesi amacıyla baharat olarak eklenmektedir.

Yıl boyunca her mevsimde rahatlıkla bulunabilen taze biberiye nanenin de bir üyesi olduğu “Labiatae” ailesinden gelmektedir. Asıl vatanı Akdeniz olan biberiye bitkisi faydaları öğrenildikten sonra Avrupa’da ve Amerika’da da yetiştirilmeye başlanmıştır.
BİBERİYE ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?
Çam ağacı gibi yaprak dökmeyen ve onun gibi dikensi yaprakları olan bir bitkidir. Biberiye yaprakları bir zamanlar Britanya’da sadakatin sembolü olarak gösterilirdi. Bu nedenle gelinler düğün törenlerinde saçlarını biberiye yaprakları ile süslerlerdi. Ayrıca yine biberiye ağacını simgeleyen objeler süs eşyası olarak evlerinde bulunurdu. Yunanistan’da ise sınava girecek olan öğrenciler sınavda başarılı olmak için sınav öncesi biberiye çayından içmişlerdir. Yine Makedonya kraliçesi biberiyeyi parfüm yaptırmak için kullanmıştır. Günümüzde de yararlı bir bitki olarak kullanılmaya devam etmektedir. Hatta bugün hala biberiyenin yararlarını üzerindeki çalışmalar devam etmektedir.

Biberiye bitkisinin en büyük yararı hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi hastalıklardan kaynaklanan şikâyetler konusunda iyi geldiği bilinmektedir. Ve hafızayı güçlendirmek için de içilmesi önerilmektedir. Gelelim biberiye çayının faydalarına,


BİBERİYE ÇAYININ FAYDALARI

    Biraz öncede değindiğimiz gibi biberiye çayının hafıza üzerinde müthiş olumlu etkisi vardır. Hafızanın daha güçlü olmasını sağlar.

    Sindirim sistemini çalıştırarak kabızlığa iyi gelir.

    Vücutta oluşan hazımsızlığı gidermektedir.

    Konsantrasyon sıkıntısı çekenler bu çayı içerek bu sorunlarından kurtulabilirler.

    Çağımızın en büyük dertlerinden biri olan stresi azaltır.

    Vücutta oluşan toksinlerin atılmasını sağlar.

    Baş ağrısı ve migren ağrılarını hafifletir.

    Bağışıklık sistemini güçlendirir.

    Kan dolaşımını arttırıcıdır. Bu özelliği sayesinde kalp ve beyin gibi hayati organlara oksijen taşınmasını sağlamaktadır.

Bu müthiş çay nasıl hazırlanır

Yine kolay hazırlanan çaylardan biride biberiye çayıdır. Biberiye çayı için bir çay kaşığı kadar kurutulmuş biberiyeyi bir fincan suya atıp kaynatıyoruz. Daha sonra on dakika kadar demlendirip içiyoruz. Tadını güzelleştirmek için daha doğrusu şekersiz içemeyenler içerisine bal katıp içebilirler.

Yorumlar