CİVANPERÇEMİ ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Civanperçemi, Kuzey yarımkürenin daha sıcak ve ılık taraflarında yetişen ve yaklaşık 80 türü bulunan papatya ailesinden olan bir bitkidir. Civanperçemi haziran ayından Kasım ayına kadar olan süreçte beyaza yakın, pembe ve kırmızıya benzeyen çiçekler açar. Boyu yaklaşık bir metreye kadar uzayabilen bitki bilimsel anlamda Achillea millefolium olarak tanımlanmaktadır. Civan perçemi krizantem, papatya ve Yakup otu gibi Asteraceae ailesindendir. Civanperçemi sıcak ve güneşli havaları sever. Ve bu ortamlarda yetişen civanperçemi dağ yamaçlarında, yol kenarlarında ve çayırlarda yetişebilir. Civanperçemi bitkisi uygun ortamı bulup yetiştiğinde hızla yayılmaktadır.
CİVANPERÇEMİ ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

CİVANPERÇEMİ ÇAYININ FAYDALARI

Tarih boyunca sağlık anlamında kullanılmakla birlikte yemeklere konularak da tüketildiği bilinmektedir. Hatta Truva savaşında kahramanlığı dillere destan olmuş Aşil’ in savaş sırasında yaralı olan askerlerin civanperçemi kullanarak tedavi edilmesini şart koştuğu da tarihteki yerini almıştır. Hatta yine bitkinin çiğnendiği zaman diş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir.

Gelelim yazımızın asıl konusu olan civanperçemi çayının faydaları,

    Midede oluşan krampları dindirerek midenin rahatlamasını sağlar.
    Gastrit belirtilerinin hafiflemesini sağlar.
    Karaciğer rahatsızlıklarında kullanıldığında fayda sağlar.
    Gaz sökücü etkisi vardır.
    Vücutta oluşan iltihabı hafifletici özelliği vardır.

    Terleme oranını arttırarak ateş ve soğuk algınlığına iyi gelir.
    Kadınların adet dönemi ağrılarını hafifletir.
    İştahı arttırıcı özelliği vardır.
    İdrar söktürücüdür.
    Sakinleştirici etkisi vardır.
    Uykusuzluğa karşı iyi geldiğini de bilinen faydaları arasındadır.

Civanperçemi çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Civanperçemi çayını birkaç şekilde hazırlama şansınız bulunmaktadır. Bunun için taze veya kurutulmuş civanperçemi yapraklarını, tohumlarını ya da bitkinin kabuğunu kullanabilirsiniz. Bir bardak civanperçemi çayı için eğer taze civanperçemi kullanacaksınız çeyrek bardak civanperçemi yeterlidir. Kurutulmuş yapraklardan yapacağınız çay için iki çay kaşığı, aynı şekilde tohumu içinde iki çay kaşığı kabuğu içinse bir çay kaşığı kabuk yeterlidir. Artık hangi civanperçemi ölçüsünü kullanacaksanız bir fincan suyu kaynatıp üzerine döküp beş dakika demlenmesini bekledikten sonra afiyetle içebilirsiniz. Daha fazla fincan hazırlamak için ölçüyü o oranda arttırmanız yeterli olacaktır.

Şunu belirtmek de fayda var hamilelik süresince düşük etkisine neden olduğundan kesinlikle içilmemelidir. Ayrıca yine emzirme döneminde de içilmesi çok önerilmemektedir. Yaz döneminde güneş hassasiyeti olan kişiler bu hassasiyet daha artacağı için bu dönem içmeleri sıkıntı yaratabilir. Ve papatyaya alerjisi olanlarda aynı aileden geldiği için bu bitkinin çayını içmeden önce ufak bir test yapsalar onlar için iyi olacaktır.

Yorumlar