IHLAMUR ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Ihlamurgiller ailesinden kabul edilen ıhlamur boyu otuz kırk metreye ulaşan bir ağaçtır. Anavatanı Avrupa olarak kabul edilen ağacın günümüzde bilinen kırk ile seksen arası türü bulunmaktadır. Yaklaşık olarak yetmiş bin yıl öncesine kadar dayanan geçmişi ile bilinen en eski ağaç türlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bir ıhlamur ağacı altı yüz ile bin sene arası yaşamaktadır. Haziran ayında beyazlı sarılı çiçekler açan hoş kokulu -48° kadar dayanabilen alternatif tıp alanında kullanılan eşsiz bir bitkidir.
IHLAMUR ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

IHLAMUR ÇAYININ FAYDALARI

Ihlamur bitkisinden birçok ilaç yapılsa da en yaygın olarak kullanılan hali çayıdır. Ihlamur çayı en hoş kokulu çaylardan biridir.  Üstelik ıhlamur çayı hamilelikte ve emzirme süreci de dâhil olmak üzere rahatlıkla içilebilen nadir çaylardan biridir. Hatta öyle ki bu çayı o dünya tatlısı bebeğinize bile korkmadan içirebilirsiniz.

Ihlamur çayı her şeyden önce müthiş bir ateş dürücü ve terleticidir. Ayrıca anti mikrobik bir özelliği vardır. Bu sayede vücudu toksinlerden arındırarak bağışıklık sisteminin güçlendirerek hastalıklarla daha kolay mücadele edilmesiniz sağlar.

Ihlamur çayının içinde bulunan doğal fitoöstrojenler sayesinde birçok kadın hastalığını ortadan kaldırır. Daha öncede hamilelikte kullanabildiğini belirttiğim bu çay hamilelikte oluşan ödemlerinde idrar söktürücü etkisi sayesinde vücuttan atılmasını sağlar. Yine hamilelikte oluşan hazımsızlık, kabızlık ve mide yanması gibi şikâyetlere de iyi geldiği bilinmektedir. Üstelik bunu yaparken hem anne için hem de bebeği için müthiş bir vitamin deposudur.

Ihlamur çayının bir diğer yararı da uykusuzluk problemi yaşayanlar içindir. Ihlamur sinirleri yatıştırıp kişiyi rahatlatarak uykuya daha kolay geçmesini sağlar.

Ihlamur çayının daha öncede kadın hastalıklarına iyi geldiğini belirttik. Kadın sağlığına diğer bir faydası da erken menopozu geciktirdiği ve menopoz döneminde yaşanılan sıkıntıları giderdiği bilinmektedir. Ayrıca kadınlarda yaşanılan adet düzensizliğini de gidermektedir. Bununla birlikte yine kadınlarda çok sık görülen sistit hastalığını iyileştirici özelliğe sahiptir.

Kalp damar hastalıkların da kullanılan gençleştirici etkiye sahip bu çayın nasıl hazırlandığını da kısaca anlatmak istiyorum.

Çay hazırlamak için,
Tıpkı diğer bitki çayları gibi ıhlamur çayının da hazırlaması oldukça basittir. Diğer bitki çaylarından farklı olarak ıhlamur çayının porselen bir demlikte demlenmesine dikkat etmek gerekir. Kaynattığınız suyla ilk olarak demliği ıslatıp suyu dökün. Daha sora demliğin içine bir tutam ıhlamur koyup üzerine 200 ml kadar su ilave edip üzerini bir şeyle örtüp yirmi dakika kadar bekletin. Ve ardından afiyetle çayınızı içip keyfini çıkartın. Yalnız günde bir bardaktan fazla içmek zararlı olabileceği için bir bardaktan fazla içmemeye özen göstermelisiniz.

Yorumlar