ISIRGAN OTU ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Bilimsel adı Urtica dioica olan bitki ısırgan adı ile daha yaygın olarak bilinmektedir. Isırgan adından da az çok anlaşılacağı gibi bir nevi insanı ısıran bir bitkidir. Isırgan yaprakları üzerinde bulunan ince tüyler cildi tahriş edecek kimyasal maddeler içermektedir. Bu kimyasallar ısırgan yapraklarına dokunduğunuz anda ortaya çıkarak ısırganın cildinize değdiği yerde kızarıp kaşınmasına neden olur. Hatta bir nevi canımızın yanmasına neden olur.
ISIRGAN OTU ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?
Tıbbi amaçlı tam olarak ne zaman kullanılmaya başladığı tam olarak bilinmeyen bitki günümüzde de pek çok ilaç içerisinde tıbbı amaçlı kullanılmaktadır. Isırgan otu ortaçağdan beri romatizma tedavisinden saç dökülmesine kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Avrupa, Kuzey Amerika, Asya kıtasının soğuk bölgelerinde ve Kanada’nın bazı bölgelerinde doğal olarak kendiliğinden yetişen bitki 1 metreye kadar uzayabilmektedir. Koyu yeşil renkli tırtıklı yaprakları vardır. Yıl boyunca yetişen ısırgan bitkisi Haziran ayından Eylül ayına kadar olan dönemde çiçek açmaktadır.

Isırgan otu Avrupa’da geleneksel bir anlayışla vücutta oluşan fazla suyun atılması için idrar söktürücü ve organları temizlemek için detoks amacıyla kullanılmaktadır.

Isırgan otunun sadece çayı değil, kremi, yağı hatta direk bitkinin kendisi de tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ama bugün sizlere sadece ısırgan otu çayının faydalarından bahsedeceğim.

Isırgan otu çayı faydaları

    Isırgan bitkisi yüksek miktarda demir vitamini içermektedir. Bu nedenle anemi tedavisinde kullanılmaktadır. Fakat demir eksikliği için ilaç kullanan kişilerin ısırgan otu çayını içmeden önce doktora danışmalarında fayda vardır.

    Isırgan otu çayı tam bir idrar söktürücüdür. Bu nedenle idrar yolu enfeksiyonda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Isırgan otu çayı sık idrara çıkışı sağlayarak vücuttan enfeksiyonun atılmasını sağlar.

    Vücut tarafından üretilen iltihabın etkisi nedeniyle oluşan artrit adı verilen rahatsızlığın belirtilerinin hafiflemesine neden olur.

    Sindirim sistemini ve diğer organların temizlenmesini sağlar. Ayrıca bu sayede sindirimi düzenler.

    Karaciğeri temizler.

    Böbrekleri temizler.

    Öksürüğe iyi gelir.

    Isırgan otu çayını düzenli olarak içmek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

    Saman nezlesi tedavisinde kullanılmaktadır.

    Soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bu çayı hazırlamak için açıkçası birçok seçeneğiniz vardır. Ama ben size en kolay ve en bilindik yöntemi öneriyorum. Bir fincan ısırgan otu çayı için bir çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yapraklarını kaynamış suya atıp on dakika kadar demlenmesini bekliyoruz. Çayı demlenmeden kesinlikle içmeyiniz. Aksi halde mideniz ağrıyabilir.

Son olarak özellikle belirtmek isterim kilityum kullananların, kan ilacı alanların bu ilaçlarla birlikte ısırgan otu çayını kesinlikle tüketmemelidir.

Yorumlar