LAVANTA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Bugün siz sevgili okuyucularımıza benim en çok sevdiğim çiçeklerden biri olan lavanta ile yapılan çaydan bahsedeceğim. Lavanta hani o mor ve mavi-mor karışımı renklerde çiçek açan çok güzel kokan bir ağaçtır. Altmış ile yüz santime kadar çıkabilen bu bitki çok fazla dalları vardır. Ve lavanta kokulu ürünler bu dallarda oluşan lavanta çiçekleri sayesinde elde edilir. Zaten birçoğumuzda lavantayı kokusundan biliriz. Lavanta kokulu sabunlar, temizleyiciler, oda ve dolap parfümleri oldukça fazladır. Peki, lavantanın aynı zamanda çayının da yapıldığını ve bu çayın oldukça faydalı olduğunu hiç aklınıza geldi mi? Eminim birçoğunuz lavantadan çay yapıldığını bile bilmiyorsunuz.
LAVANTA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?
Hatta size bir itirafta bulunayım bende ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Benim için o güne kadar lavanta o güzel kokusuyla beni mest eden bir çiçekten öteye geçmiyordu. Bu yazıyı biraz da benim gibi lavanta çayını bilmeyenler için hazırladım. Gelelim lavanta çayının faydalarına,

LAVANTA ÇAYININ FAYDALARI

    İçtiğiniz lavanta çayı sayesinde sinirlerinizin gevşeyip rahatlamasını sağlar. Bu sayede sakinleşirsiniz.

    Gece yatmadan bir süre önce içilen lavanta çayı daha kolay uykuya geçmenizi sağlar. Yani uykusuzluğa bire birdir.

    Zaman zaman hepimiz kaygıya kapılırız. Bu kaygı durumu çoğu kez gereksiz yere oluşur. İşte bu gibi durumlarda tüketilen bir fincan lavanta çayı bu kaygının azalmasına neden olur.

    Birçok hastalığın ve sorunun nedenlerinden biri olan stres’ den kurtulmak için yine lavanta çayının etkilerini kullanabilirsiniz.

    Kış aylarında birçoğumuzun yaşadığı soğuk algınlığı ve solunum yolu rahatsızlıkları içinde lavanta çayı içmek iyi gelecektir. Ayrıca lavanta çayı öksürüğü karşı da iyi gelmektedir. Aynı zamanda hastalığın etkisi yüzünden oluşan ateşinde düşmesini sağlar.

    Mide de ve karında oluşan şişkinliği yok eder.

    Özellikle kadınların baş belası migren nedeniyle oluşan baş ağrısına iyi gelir.

    Astım belirtilerini hafifletir.

    Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

    Depresyon konusunda da oldukça etkilidir.

    Bağırsaklarda oluşan bir takım sıkıntılara da iyi geldiği bilinmektedir. Kabızlık ve ishal sorununuzu da yine melisa çayı içerek ortadan kaldırabilirsiniz.

    Vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar.

    Kolik tedavisinde kullanılmaktadır.

    Terlemeyi arttırır.

    Ağız kokusunu gidermektedir.

Yorumlar