MELİSA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Adı Yunanca “arı “ manasına gelen Melisa bitkisi nane familyasından bir bitkidir. Ve bitkinin en büyük özelliği sakinleştirici olmasıdır. Bu sakinleştirici etki sayesinde stresi azaltır, uyku düzenini sağlar, kaygıyı ortadan kaldırır ve iştah açmak kullanılır.

Melisa çayı, Orta Çağdan itibaren kullanılmaya başlamıştır. En eski kullanım amacı ise sakinleştirici etkisinin dışında böcek ısırıklarına karşı da kullanılmış olduğu biliniyor.
MELİSA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?
Melisa limona benzer çok hoş kokulu bir bitkidir. Yaz aylarında beyaz minik çiçekler açar. Bu çiçeklerden akşam etrafa çok hoş bir koku yayılır. Hatta çoğu kez çok güzel bir koku var ne acaba diye sorduğunuz o güzel koku büyük olasılıkla melisa çiçeğinden gelmektedir. Melisa halk arasında mavi balsam, bal bitkisi, oğul otu ve nane balsamı olarak da adlandırılmaktadır. Melisa çiçeği kurutularak çayı içildiği gibi kozmetik alanında da kullanılmaktadır.

Gelelim melisa çayının faydalarına,

•    Sinirleri yatıştırır
•    Stresi azaltır
•    Uyku sorunlarına iyi gelir.
•    Sindirim sorunlarına karşı kullanılırsa iyi gelir.
•    Mide rahatsızlıklarını azaltır
•    Gaz gidericidir.
•    Ateş düşürücüdür.
•    Ter atılmasını sağlar.


Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yukarıda saydığımız çaydan içmek için nasıl hazırlanacağından kısaca bahsetmek de fayda var diye düşünüyorum. Bunun için yarım litre kaynamış suyun içerisine 10 gr kadar kurutulmuş olan melisayı atıp on dakika kadar demlenmesi için bekliyoruz. Daha sonra içmek istediğimiz kadarını tüketerek geri kalanını buzdolabında iki gün kadar saklayabilirsiniz. Birçok bitki çayında olduğu gibi melisa çayında da içilebilecek miktar çok önemlidir. Bu yüzden günde en fazla üç çay kaşığı kurutulmuş melisa içilmelidir.

Çayın yan etkileri nelerdir

Melisa çayı fazla içildiğinde veya da bazı ilaçlarla birlikte alındığında ciddi sıkıntılara neden olabilecek bir çaydır. Bu nedenle uykusuzluk veya stres için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız o ilaçlarla birlikte melisa çayı içmek sakıncalı olabilir. Yine aynı şekilde tiroit ilaçları kullanan kişilerde melisa çayını içmeden önce doktorlarına sorup bilgi almalılardır. Ayrıca hamilelik ve emzirme durumlarında da tüketmeden önce bir doktora danışmak sonradan bir problem yaşamamak adına yararlı olacaktır.

Yorumlar