ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI

Kış aylarında yakalanılan nezle, grip gibi hastalıkların klasik belirtilerinden biri de öksürüktür. Özellikle akşamları ortaya çıkan öksürük adeta hepimizi canından bezdirir. Bu yüzden bugün sizlere kısa kısa öksürüğe iyi gelen çaylardan bahsedeceğim.

Peki, nedir bu bitki çayları,

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI

Ihlamur çayı: İçeriğin de bulunan müsilajlar sayesinde boğaz tahrişini de ortadan kaldıran ıhlamur bitkisi aynı zamanda öksürüğe de çok faydalıdır. Bunun için bir kahve kaşığı kadar ıhlamuru bir bardak sıcak suyun içine katılıp demlendirerek içildiğinde öksürüğü geçirecektir.
ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI
Zencefil Çayı: Yine nezle ve grip yüzünden oluşan öksürük için iyi gelen bir diğer çayda zencefil çayıdır. Bunun için bir bardak suyun içine iki üç santimlik zencefili rendeleyip on on beş dakika kadar beklettikten sonra tok karnına üç bardak kadar tüketebilirsiniz. Ayrıca çok üşüdüğünüz zaman zencefil çayına bir miktar tarçın katıp içtiğinizde içinizi de ısıtacaktır.

Nane Çayı: Sanıyorum ki aranızda nane limon çayını duymayan yoktur. Soğuk algınlığına iyi gelen çay aynı zamanda öksürüğünüzün geçmesine de yardımcı olacaktır. Naneli çayın etkisini arttırmak için çayın içine aynı oranda ebegümeci ve bal ekleyebilirsiniz.

Ebegümeci: Ebegümeci biraz önce bahsettiğim gibi içebileceğiniz gibi tek başına da kullanabileceğiniz bir çaydır. Bunun için bir yemek kaşığı ebegümeci çiçeği bir bardak soğuk suyla kaynatılır. Ardından on dakika kadar demlendirilip sonrasında süzülüp içilir. İçine bir tatlı kaşığı bal bu çayın etkisini artıracağı gibi tatlandırarak tadını daha güzel hale getirir.

Adaçayı: Toksin atıcı özelliğinin dışında bir diğer özelliği de adaçayının boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelmesidir. Bunun için bir bardak sıcak suyun içine adaçayı ve limon ekleyerek demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Ayrıca bu suyu gargara yapmak içinde kullanabilirsiniz. Bu sayede oluşan iltihabı da gidermiş olursunuz.

Kuşburnu çayı: Kuşburnu sağlık konusunda oldukça faydaları olan bir bitkidir. İşte bu faydalarından biriside öksürüğe iyi gelmesidir. Yüksek oranda C vitamini içeren bu bitki çayını elde etmek için bir miktar kuşburnu taneciğini yeterince su ile birlikte kaynatın. Daha sonra altını kapatıp on on beş dakika kadar demlenmesini bekleyip sabah, öğle ve akşam yemeklerden sonra birer bardak tüketerek öksürükten kurtulabilirsiniz. İsteyenler içine tarçın ve balda ilave edebilirler.

Bal bitki çaylarının içine katıldığında etkileşimi artırarak hem boğazınızı rahatlatır. Hem öksürüğün daha çabuk geçmesini sağlar.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum. Burada geçireceğinizi düşündüğümüz öksürük nezle, grip, soğuk algınlığı yüzünden oluşan öksürüktür. Eğer ne yaparsanız yapın geçmeyen ve uzun süre devam eden bir öksürük şikâyetiniz varsa ihmal etmemeli ve biran önce bir doktora gitmelisiniz. Sağlıklı günler.

Yorumlar