PAPATYA ÇAYININ FAYDALARI?

Son zamanlarda bitki çayları hayatımıza girip popüler olan çaylardan birisi de papatya çayıdır. Görünüşleri ile birçok herkesi kendine hayran bırakan bitki çayı ile de pek çoğumuzun gönlünü fethetmektedir. Papatya çayının diğer faydalarına geçmeden önce en bilinen özelliği sakinleştirici ve sinirleri yatıştırıcı etkisinin çok fazla olduğunu söylemek istiyorum.
PAPATYA ÇAYININ FAYDALARI?

Gelelim papatya çayının faydalarına,

Papatya çayı soğuk algınlığına çok iyi gelir. Papatyanın kurutulup kaynatılarak hazırlanan çayını düzenli olarak içmek bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kişiyi rahatlattığından soğuk algınlığıyla mücadele etmeyi kolaylaştırır.

Papatya Çayı Kas Gevşeticidir: Bu çay inanılmaz bir kas gevşeticidir. Bu nedenle kadınların özellikle regl dönemlerinde bu çayı içerek ağrılarını azaltabilirler. Ayrıca fiziksel güç sarf edilen işlerde kasları rahatlatarak enerjinin korunarak vücudun güçlenmesini sağlar.

Yara İyileştirici: Papatya çayının faydalarından bir tanesi de vücudumuzda çıkan yaraların hızla iyileşmesini sağlamasıdır.  İçindeki maddeler nedeniyle antidoksan özelliği taşıdığı için yaraların dezenfekte olmasını sağlayarak iltihapları giderir ve mikropları kırar.

Papatya Çayı Kan Şekeri Seviyesini Korur: Kan şekeri normal seviyede tutmayı sağlayıcı özelliği vardır. Bu nedenle şeker hastalarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Fakat yine de içmeden önce doktora danışılıp ne kadar içilmesi konusunda bilgi almak da fayda vardır.

Papatya Çayı Ülser Ağrılarını Giderir: Papatya çayının bilinen etkin özelliklerinden biriside ülser ağrılarını gidermesidir. Ayrıca papatya çayının midede taş oluşmasını da engellediği bilinmektedir.

Papatya çayının saça etkisi: Papatya çayı saça doğal bir parlaklık vererek saçı canlandırır. Ayrıca saç derisine de etki ederek saçın kaşıntısının geçmesini sağlar. Saçın dökülmesini engeller ve saç diplerini güçlendirir. Papatya çayı saç da ki kepek sorununu da ortadan kaldırır.

Papatya Çayı Migrene İyi Gelir: Son dönemde yapılan araştırmalar düzenli olarak içilen papatya çayının migren üzerinde çok büyük iyileştirici etkisi olduğunu göstermektedir.

Papatya Çayı Cilt Sağlığını Korur: Papatya çayının çok güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle cildi temizleyip nemlendirir. Bu özelliği yüzünden birçok kozmetik üründe de kullanılmaktadır. Cildi beyazlatır ve çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Gözaltında meydana gelen morluklara ve şişmeye iyi gelir. Ayrıca sivilce ve aknelerle mücadelede çok faydalıdır.

Sizin de gördüğünüz gibi papatya çayının faydaları saymakla bitmeyen papatya çayını hazırlamak da oldukça basittir. Birçok bitki çayında olduğu gibi kaynamış suyun içine atıp demlemek yeterlidir.

Yorumlar