SAKİNLEŞTİRİCİ BİTKİ ÇAYLARI NELERDİR?

Günümüzde neredeyse artık stressiz bir yaşamdan söz etmek mümkün değildir. Yoğun iş hayatı, gelecek kaygısı, işsizlik ya da işini kaybetme korkusu ve tüm bunların sonucu yaşanan uykusuzluk gibi problemler kişinin normalden daha gergin olmasına neden olur. Bu nedenle birçok kişi ne yazık ki sakinleştirici ilaçlara başvurmaktadır. Zaman zaman herkesin yaşadığı bu sorunu ilaçlara başvurmadan bitkilerle halletmek isteyenler ya da ilaçlarla birlikte kullanmak isteyenler için sakinleştirici bitki çaylarından bahsetmek istiyoruz. Ama çaylara geçmeden önce ilaç alanların aşağıda belirteceğim bitki çaylarını içmeden önce mutlaka doktora sorup ona göre içmelerinde fayda vardır.
SAKİNLEŞTİRİCİ BİTKİ ÇAYLARI NELERDİR?

Sakinleştirici bitki çayları

Melisa Çayı: Kokusuyla herkesi kendine hayran bırakan melisa çiçeği aynı zamanda çok iyi bir sakinleştiricidir. Bu nedenle depresyon tedavisinde destekleyici olarak da kullanılmaktadır. Bu sakinleştirici çaydan bir bardak hazırlamak için bir fincan kaynar suyun içine iki çay kaşığı kadar melisa atıp on beş dakika kadar bekletip içebilirsiniz. İsteyenler bal atıp tatlandırabilirler.

Çarkıfelek Çayı: Tıpkı melisa gibi çarkıfelek bitkisi de stres alıp, kaygıyı azaltarak kişinin sakinleşmesini sağlar. Çarkıfelek bitkisi orta düzeyde bir stresi giderebilecek türde bir sakinleştiricidir. Bu çaydan günde iki-üç bardak çay içilebilir. Bu çay için iki bardak kaynar suyun içine iki çay kaşığı kuru çarkıfelek atıp on beş dakika kadar dinlendirip afiyetle içebilirsiniz.

Sarı Kantaron Çayı: Özellikle Avrupa’da olmakla birlikte dünyanın pek çok yerinde stres azaltıp sakinleştirici olarak kullanılan bir çaydır. Bu konuda ki etkisi kesin olarak kanıtlanmıştır. Bu sebeple bu çay doktorlar tarafından da orta düzeyde depresyonu olan kişilere reçetelerine ilave olarak yazılmaktadır. Sarı kantaron çayından hazırlayıp içmek için bir bardak kaynar suyun içine bir veya iki çay kaşığı kuru sarı kantaron atıp on dakika beklemek yeterlidir. Ondan sonra afiyetle içebilirsiniz.

Kediotu Kökü Çayı: Sakinleştirici bitki çayları içinde en etkili olanlardan biri kediotu kökü çayıdır. Stresi azalttırarak uykuya geçişi kolaylaştırdığı bilinen bu çay çok uzun yıllardan beri bu amaçla kullanılan bir çaydır. Hatta bu çay diazepram ve Alprazolam gibi reçeteli olan ilaçlarla aynı etkiyi göstermektedir. Bu çayı içtikten sonra bir iki saat sonra etkisini göstermeye başlar. Bu etkili çaydan hazırlamak için bir demlik kaynar suyun içine 1-2 çay kaşığı kuru kediotu kökü atıp on dakika sonra içebilirsiniz.

Papatya Çayı: Papatya çayının sakinleştirici etkisini bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Ama yine de bilmeyenler için stres azaltıcı, uyku getirici ve sakinleştirici bir çay olduğunu belirtmek istiyorum. Çok yaygın olarak kullanılan bu çay poşet çay olarak da satılma birlikte aktarlarda çok kolay bulunabilen bir bitkidir. Bu çay için kaynamış suyun içine iki yemek kaşığı papatya atıp on dakika demlenmesini bekleyip içebilirsiniz.

Yorumlar