SARI KANTARON ÇAYININ FAYDALARI

Kantarongillerden olan sarıkantaron mayasıl otu, kılıç otu ve koyunkıran olarak adlandırılmaktadır. Sarı kantaron bitkisinin ana vatanı Avrupa, batı Asya ve Afrika olarak bilinse de bugün dünyanın birçok yerinde yetişmektedir.

Sarıkantaron bitkisinin sağlığa faydaları ilk olarak Hipokrat tarafından dile getirilmiştir. 14.yydan günümüze kadar depresyon ve nevroz tedavisinde kullanılan bitki aynı zamanda bazı kültürlerde yara ve yanık tedavisinde de kullanılmıştır. Bunun dışında gut, romatizma ve yatak ıslatma tedavisinde de kullanılmıştır.
SARI KANTARON ÇAYININ FAYDALARI
Sarıkantaronun faydaları saymakla bitmez. Âmâ yine de çayın en büyük faydası depresyona çok iyi gelmesidir. Hatta bu konuda yapılan araştırmalar sonucu doktorlar sarıkantaronun Prozac olarak bilinen sakinleştirici ilaçlara göre yirmi kat daha fazla etkili olduğunu belirtiyorlar.

Gelelim kantaron çayının faydalarına,

    Hafif ve orta dereceli depresyona iyi gelir.
    Bel ve sırt ağrılarına karşı iyi gelir
    Baş ağrısını alır.
    Sakinleştirici etkisi vardır.
    Stresi azaltmaktadır.
    Cilt sağlığı için kullanılır.
    Yaralanmalar sonucu meydana gelen ağrıları hafifletir.
    Uykusuzluk tedavisinde kullanılır.
    Anemi hastalığı tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.
    Göğüs ağrısını hafifleterek kişinin rahatlamasına neden olur.
    Sarılık hastalığının tedavisinde kullanılır.
    Soğuk algınlığına yararlıdır.

    Bağırsaklarda oluşan solucanların dökülmesini sağlar.
    Ses kısıklığına çok fayda sağlar.
    Bebeklerin karın ağrısına ve gaz sorununa iyi geldiği de bilinmektedir.
    Menopoz döneminde yaşanan ateş basması gibi sıkıntılara karşı iyi gelmektedir.

Sarı kantaron çayı nasıl hazırlanır

Ülkemizde yaprakları kurutularak satılan sarıkantaron bitkisinin çayını hazırlamak oldukça basit. Bunun için çeyrek litre suyu kaynamış suyunun içine iki veya üç çay kaşığı kurutulmuş sarıkantaron yaprağını ekleyip on dakika demlendirin. Çayı ister soğuk isterseniz de sıcak olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca dileyenler çayın içine birkaç damla limon ve balda ekleyebilirler. Fakat çayı tüketirken dört veya altı hafta arası günde en fazla iki üç bardak içilmelidir. Bu süre sonrasında ise mutlaka en az iki hafta içmeye ara verilmelidir.

Bunun dışında günümüzde adını çok fazla duyduğumuz hiperaktive bozukluğu ve dikkat eksikliği sorunu yaşayanların bu çayı tüketmemeleri gerekir. Aynı şekilde bipolar bozukluğu olan kişilerinde bu çaydan uzak durmaları onlar için iyi olacaktır. Ayrıca yine sarıkantaron çayı Alzheimer hastaları içinde olumsuz etkileri olabileceği için kullanılmaması gerekmektedir.

Yorumlar