TARÇIN ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Bilimsel adı Cinnamonum verum olan tarçın ağacının 100’den fazla türü bulunmaktadır. Tarçın ağacından elde edilen tarçın toz veya kabuk olarak da bulunabilmektedir. Tarçının en yaygın kullanan cinsi Cinnamonum verum dışında Cinnamonum zeylanicum yani Seylan tarçını, Cinnamomun aromaticum diğer adıyla Çin tarçınıdır. Bu türlerin kokuları ve tatları birbirine oldukça yakındır.

Fakat içlerinde en rafine olan Seylan tarçınıdır. Ve bu tarçın diğer türlere kıyasla hem daha pahalıdır hem de bu türü bulmak oldukça zordur.
TARÇIN ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?
İncil’de dahi adı geçen ve bilinen en eski baharatlardan biri olan tarçın aynı zamanda asırlardır birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu hastalıkların başında ishal, adet öncesi veya sonrası oluşan ağrılar, sindirim sistemi rahatsızlıkları en başta gelmektedir. Son yıllarda özellikle şeker hastalığında artış nedeniyle yapılan araştırmalar tarçının şeker hastalığına da iyi geldiği yönünde olmakla birlikte henüz kanıtlanmış bir durum söz konusu değildir. Bu konuda araştırmalar devam etmektedir.

Çok uzun yıllardan beri kullanılan tarçın sağlığa faydaları ve baharat olarak kullanılmasının dışında Eski Mısır’da mumyalama işlemi için de kullanılmıştır.

Tarçın çayının sağlığa faydaları

•    Soğuk algınlığı belirtilerini azaltır.
•    Mide rahatsızlıklarını hafifletir.
•    Mide kramplarına iyi gelir.
•    Kilo vermeye yardımcı olur.

•    Menstrüel ağrıları azaltır.
•    Obeziteyi engellediği tespit edilmiştir.
•    Dolaşımını artırır.
•    Kan şekerini düzenler. Bu sayede insülin direncine karşı fayda sağlamaktadır.
•    Tip2 diyabet konusunda fayda sağladığı düşünülmektedir.
•    Anti bakteriyel özelliği ile enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Gelelim bu faydalı çay olan tarçın çayının hazırlanmasına,

Tarçın çayının iki türlü hazırlanma olanağı vardır. Bunun için ya tarçın kabuğu ya da tarçın tozu kullanabilirsiniz. Tarçın çubuğu alıp hazırlamak isteyenler bir adet tarçın çubuğunu birkaç parçaya ayırıp dilerseniz ayırmadan da olur yarım litre kaynamış suyun içine atıp on dakika kadar üzerini örterek demlendiriyoruz. Ardından fincanımıza koyup afiyetle içiyoruz.

Çayı toz tarçından hazırlamak isteyenler ise bir çay bardağı kaynar suyun içine bir veya bir buçuk çay kaşığı tarçın tozu koyup keyifle içebilirler.

Sizin de gördüğünüz gibi hazırlaması oldukça zahmetsiz bir çay rahatlıkla hemen yapıp içebilirsiniz.
Tarçın çayının tam olarak bilinen bir yan etkisi yoktur. Ama bazı kişilerde   nadiren de olsa alerjik durumlara neden olabilmektedir. Ayrıca hamilelik de ve emzirme dönemlerinde tüketilirken doktora danışmak da fayda vardır.

Yorumlar