ÜÇ BEYAZI HAYATINIZDAN ÇIKARIN!

Uzmanlarında çok değindiği üç beyaz, un şeker tuz zararları saymakla bitmiyor. Zayıflamak istiyorum diyorsanız bunları içeren yiyeceklerden uzak durmadan bunu başaramazsınız. Bu maddeleri zaten birçok yiyeceğin içinde ister istemez bulunuyor. Ekstra olarak tükettiğimiz un, tuz, şeker kilo vermeyi engellediği gibi metabolizmamızda sandığımızdan fazla tahribata neden oluyor. 
ÜÇ BEYAZI HAYATINIZDAN ÇIKARIN
Yediğimiz meyvelerde meyve şekeri bulunuyor, patates makarna pilav karbonhidratlı gıdalar olarak adlandırdığımız aslında bir çeşit şeker içeren gıdalardır. Vücudumuzun ihtiyacı olan tuz çok elzem seviyededir. Fakat yemekleri devamlı tuzlu yemeye alıştığımız için ihtiyacımız olan tuz miktarını çokça aşıyoruz. 

Ekmekten vazgeçemiyorsanız özellikle beyaz un içeren ekmek yerine artık her yerde bahsedilen tam tahıllı, esmer ekmek, çavdar ekmeği, tam buğday unundan yapılan ekmekleri tercih etmeye başlamalısınız. Un, Tuz, Şekerin Zararları Saymakla Bitmiyor Hangi diyetisyene giderseniz gidin size hazırlayacağı diyet programının içinde bu üç maddeyi içeren yiyeceklerin yasak olduğunu göreceksiniz. Zayıflamak için ne yapmalıyım diye kendinize soruyorsanız un, tuz, şekerin kilo vermenizi engellediğini fark etmek ile işe başlayabilirsiniz. Böbrekleriniz fazla tuzu süzmek için devamlı yoruluyor, bağırsaklarınız fazla tuz yüzünden etkin çalışmayı sürdüremiyor. Yine fazla tuz tansiyonunuzu yükselterek kan basıncınızın dengesini bozuyor. 

Çok şeker tüketimi vücudu insülin üretmeye zorladığından her zaman kilo alımı ile sonuçlanır ve diş çürümesinden tutun kalp rahatsızlığına kadar birçok hastalığı tetikler. Vücudumuza hiçbir besleyici özelliği olmayan beyaz ekmek bize kilo aldırmaktan başka bir işe yaramıyor. Beyaz Ekmek Bağımlılığı Farkına varmamış olduğumuz halde beyaz ekmek tıpkı sigara, kola gibi kişilerde bağımlılık yapar. Zayıflama denilince beyaz ekmek bağımlılığınızdan kurtulmadan bu işi başarmak pekte mümkün gözükmüyor. Beyaz ekmek tek başına bile çok lezzetli olduğundan bir türlü vazgeçemiyoruz. Yemek yerken beyaz ekmek olmadan yiyemiyorsanız düşükte olsa bağımlısınız demektir. Beyaz ekmeği fırınların hepsinde, marketlerde, bakkallarda bulabiliyoruz da tam buğday ekmeğini maalesef her yerde bulamıyoruz. Çünkü toplum olarak beyaz ekmek bağımlısıyız. Bu devamlı tükettiğimiz ekmek buğdayın içindeki tüm değerli sağlığa faydalı maddelerden yoksun bir ekmek türüdür.

Yorumlar