YEŞİL ÇAYIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Yeşil çay denildiğinde çok eski çağlardan beri herkesin aklına hemen bu çayın şifa dağıttığı gelmektedir. İçindeki besin değerlerinin çok yüksek olması ve önemli antidoksan olmasından kaynaklı vücudumuza müthiş bir yarar sağlamaktadır.

Yeşil çay içerisinde yüksek miktarda E vitamini barındırır. Bununla birlikte aktif olarak polifoneller ve keteşinler maddelerini de içermektedir. Ayrıca manganez, selenyum, çinko ve c vitamini açısından zengin bir bitkidir.
YEŞİL ÇAYIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?
İçerisinde bu kadar çok yararlı madde içeren bir bitkinin de faydalı olmaması zaten mümkün değildir. Kanserden tutunda beyin fonksiyonlarına birçok alanda etkisini göstermektedir.

Gelelim yeşil çayın faydalarına,

_Kolesterole faydaları: Yeşil çay içerisindeki maddelerden dolayı vücutta ki yüksek kolesterolün düşmesine ve kolesterol seviyesinin normal düzeyde kalmasını sağlar.

_Kan basıncını düzenler: Yeşil çayı düzenli olarak tüketmek kan basıncı seviyesinin aynı düzeyde kalmasını sağlar. Bu sayede yaşanabilecek tansiyon rahatsızlıklarının minimum seviyede olmasını hatta hiç yaşanmamasına da neden olabilmektedir. Bu durum kalp sağlığı içinde çok yararlıdır.

_Diş çürüğüne faydaları: Daha öncede antidoksan olduğunu belirttiğimiz yeşil çay bu özelliğinden kaynaklı bakteri ve boğaz enfeksiyonlarını temizleyerek diş çürüğüne neden olan virüsleri yok ettiği düşünülmektedir.

_Depresyona faydaları: Yeşil çayın yapraklarında olan Theanine maddesi aynı zamanda bir amino asittir. Bu nedenle sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etki yaratır.

_Zayıflamaya faydaları: Yeşil çay içmek metabolizmanın güçlenmesini sağlar.  İçerisinde bulunan polifonel yağ oksidasyonu kalori seviyesinin dengelenmesini sağlar. Ayrıca bu saya de bağırsakların çalıştırarak daha kolay kilo verilmesini sağlamaktadır.

_Yemek borusu kanserine faydaları: Yemek borusunda oluşan kanser hücrelerinin ilk aşama esnasında ilerlemesine ve yaşamasına olanak tanımaz. Bu sayede kanseri yok ederek kişinin bu hastalıktan kurtulmasını sağlar.

_Alzheimer ve Parkinson’a faydaları: bu konuda yapılan araştırmalar ve deneyler yeşil çayın hasarlı beyin hücreleri onardığını ve ölen beyin hücrelerini de koruduğu tespit edilmiştir.
_Şeker hastalığına etkileri: Yeşil çay kandaki şeker oranını dengede tutarak hastalığın yarattığı diğer hastalıklara yakalanılmasını da engellemiş olur.

Bunların dışında yeşil çay temizleyici etkisinden dolayı cilde de inanılmaz etkileri vardır. Cildin yaşlanmasını da geciktirerek daha genç görünmesini sağlar. Yeşil çayın faydaları gördüğünüz gibi saymakla bitmez. Ama kesinlikle unutulmaması gereken şey her şeyin fazlasının zararlı olduğudur.

Bu nedenle aşırı derecede tüketmeden dozunda içmek gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Yorumlar