ZAYIFLAMA ÇAYLARININ ZARARLARI NELERDİR?

Özelikle son yıllarda güzellik anlayışında ki değişimler yediden yetmişe herkesi zayıf görünme zayıf kalma konusunda adeta bir zorunluluğa neden olmaktadır. Bu da zaman zaman hayatı riske bile atacak şeyler yapmamıza neden olmaktadır.

Birçok zayıflama çayının amacı vücudun metabolizma hızını artırarak kalori yakımını sağlayarak vücuttaki fazla yağın atılımını sağlar. Ama bunları yaparken ne yazık ki bir takım hastalıklara sebep olabilmektedir. Zayıflama çayları genel olarak kahve gibi içerisinde bol miktarda kafein içerdiğinden aynı fazla kahve tüketiminde olduğu gibi en büyük sorun yaşanan kalp çarpıntısıdır. Bunun dışında yoğun olarak görülen diğer sıkıntı da uykusuzluktur.
ZAYIFLAMA ÇAYLARININ ZARARLARI NELERDİR?
Tabi her zayıflama çayının yan etkisi olacağını söylemek veya aynı yan etkiyi göstereceğini belirtmek doğru değildir. Veya da aynı zayıflama çayı kişilerde farklı farklı yan etkilere neden olabilirken bazı kişilerde hiçbir yan etkiye de neden olabilmektedir

Gelelim zayıflama çaylarının en belirgin yan etkilerine,

    Kalp ritmini bozabilir veya kalp de kronik ritim bozukluğuna neden olabilir.

    Baş dönmesi yaratabilir.

    Sindirim sorunlarına ve hazımsızlığa yol açabilir.

    Nabzı yani kalp atışını hızlandırır.

    Zihinde karışıklığa, kaygı ve strese neden olmaktadır.

    Uykusuzluğa neden olabilir.

    Kusma ve mide bulantısına neden olabilir.

    Aşırı su kaybına yol açabilir.

    Birtakım bağırsak rahatsızlıklarına ve İshale neden olabilir.

    Mide kramplarına, mide ağrılarına yol açabilir. Hatta mide konusunda zaten rahatsızlığı olan kişiler içtikleri zayıflama çayının mide üzerindeki etkilerini iyice araştırıp ondan sonra içmelidirler.

    Zayıflama çaylarının karaciğer üzerin de ciddi olumsuz etkileri vardır. Özellikle uzun bir süre bu çaylardan içmek karaciğer yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

    Tıpkı karaciğerlere olan olumsuz etkisi gibi sürekli zayıflama çayı içmek böbreklerde de ağır tahribata neden olabilir. Hatta böbrek yetmezliği bile yaşanılabilir.

    Zayıflama çaylarının pek çoğu bağırsakları çok fazla çalıştırarak sık idrara çıkılmasına ve bu sayede kilo kaybedilmesine neden olur. Ama zamanla vücutta bu durum bağırsak tembelliği gibi durumlara sebebiyet verir. Hatta bu durum zamanla kronik kabızlığa neden olabilmektedir.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Zayıflamak uğruna içilen çaylar istenmeyen pek çok soruna neden olabilir. Bu nedenle zayıflama çaylarını tüketmeden önce bir uzmana danışmak sağlığınızı riske etmemek adına çok önemlidir.

Yorumlar