BOĞAZ AĞRISINA İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI NELERDİR?

Özellikle kış aylarının gelmesi ya da mevsimsel geçişlerde bakteri ve enfeksiyonlar yüzünden yakalanılan hastalık nedeniyle şişen, kaşınan veya tahriş olan boğaz da yemek yemeyi hatta konuşmayı bile zorlaştıran ağrı verici durumlar yaşanabilmektedir.

Birçok sebepten ötürü yaşanabilecek boğaz ağrısını gidermek için bitki çaylarından yararlanmak mümkündür. Ama bu bitki çaylarından bahsetmeden önce düzenli ilaç kullananların ve hamilelerin doktora danışmadan tüketmemeleri gerektiğini hatırlatmak isteriz.
BOĞAZ AĞRISINA İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI NELERDİR?
Adaçayı:
Soğuk algınlığı dendiği zaman akla ilk gelen çaylardan biri olan adaçayı boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde oldukça etkilidir. İçeriğinde bulunan antimikrobiyel ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde boğazda oluşan iltihaplanmayı azaltmaktadır. Hazırlaması da oldukça basit olan çay bir parça limon ve balda ilave edilerek C vitamini desteği de sunan adaçayı doğal bir antiseptiktir.

Papatya Çayı:
İltihap önleyici özelliği de olan bu çay aynı zamanda uyku getiren ve sakinleştiren bir çiçektir. Ama uyku getirdiğinden bu çayı işyerinde kullanmanız sıkıntı yaratabilir. Gün içinde çayı boğazınıza gargara yapmak için kullanabilirsiniz.

Okaliptüs Çayı:
Grip belirtilerini ve soğuk algınlığını hafifletmek için kullanılan oldukça popüler bir çaydır. İçildiğinde boğazı yatıştırmakla birlikte sinüzit ve bronşite karşı da iyi gelmektedir. Okaliptüs çayını içebileceğiniz gibi aynı zamanda buharını soluyabilir ya da gargara yaparak da boğazınızı rahatlatabilirsiniz.

Meyan Kökü Çayı:
Boğaz ağrısını giderme konusunda kullanılan en eski bitkiler arasında yer almaktadır.  Üstelik sadece boğaz ağrısına değil ağız içi yaralarına, alerjiye, mide ülserini tedavi etmede de bu çay oldukça etkili bir yere sahiptir. Fakat bu çayın fazla tüketimi tansiyonu yükselttiğinden içmek yerine gargara yaparak kullanmak özellikle tansiyon hastaları için daha iyi olacaktır.

Karaağaç Çayı:
Kuzey Amerika ülkelerinde boğaz ağrısı için geleneksel bir tedavi yöntemi olarak kullanılan bu çay karaağacın iç kabuklarından elde edilmektedir. Bu iç kabuklar suyla temas ettiğinde jel benzeri bir yapıya bürünerek boğaz çeperini kaplar ve bu sayede boğaz ağrısını hafifletmesini sağlar.

Yukarıda bahsettiğimiz çaylar hakkında daha ayrıntılı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Çaylar dışında sıcak su içerisine atılan bir çay kaşığı balda boğazınızı rahatlatacak en basit yöntemlerdendir. Ayrıca tuzlu su ile yapılan gargarada boğazınızın rahatlamasına neden olabilecek diğer bir seçenektir.

Yorumlar