KARABAŞ OTU ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Lavanta otunun bir türü olan karabaş otu latince lavandula stoechas olarak tanımlanmaktadır. Tıpkı lavanta gibi çiçekleri olan bitki pembe ve mor renkli çiçekler açar. Kullanımı çok eski tarihlere dayanan karabaş otunu Osmanlı imparatorluğu zamanında koleraya karşı kullanılması için ferman çıkartılacak kadar etkili bir ottur.

Karabaş otu birinci dünya savaşı sırasında yaralanan askerlerin yaralarındaki mikropları öldürme amaçlı olarak da bol miktarda kullanılmıştır.
KARABAŞ OTU ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?
Karabaş otu geçmiş yıllardan gelen bir alışkanlıkla sinirleri sakinleştirmek, kan dolaşımını düzenlemek ve yaraları iyileştirmek için kullanılmaya devam ederken gelelim diğer faydalarına,

Karabaş otu çayının faydaları

    Kan dolaşımını hızlandırır.

    Kanserli hücre oluşumunu yavaşlattığı söylenmektedir. Özellikle kan kanseri ve akciğer kanserinin tedavisinde destekleyici olarak önerilmektedir.

    İdrar yolu enfeksiyonu tedavisine yardımcı olur.

    Harici olarak kullanıldığında egzama gibi cilt hastalıkları belirtilerini hafifletir.

    Sinirsel baş ağrısına iyi gelir.

    Damar tıkanıklığına iyi gelir.

    Hafızayı güçlendirir.

    Yaraların iyileşme sürecini kısaltır.

    Kaygı ve stresi hafifletir.

    Sinirleri yatıştırır.

    Sigarayı bırakmayı kolaylaştırır.

    Genel olarak enfeksiyonlara iyi geldiği söylenmektedir.

    Antioksidanlar bakımından zengindir.

    Beyin tümörlerinin ilerlemesini geciktirdiği de bilinen yararları arasındadır.

Karabaş otu çayının hazırlanışı ve kullanımı

Çayın nasıl hazırlandığına geçmeden önce bu çayın yirmi beş yaş altındaki kişilere kesinlikle önerilmediğini belirtmek isterim.

Ayrıca bu çayın belli aralıklarla yapılan kürlerle içilmesi gerekmektedir.

Yirmi günlük kür,

Bunun için çaydan iki tane on gün şekilde içeceğiz. Onuncu gün sonunda bir hafta ara verip sonra bir on gün daha içmek gerekmektedir.

Karabaş otu çayını bir gün ara vererek akşam yemeklerinden iki saat sonra tok karnına bir bardak içiyoruz. Sonrasında yarım saat kadar su dışında hiçbir şey tüketmiyoruz. Çayı her defasında taze olarak hazırlayıp içiyoruz. İlk on günün sonunda 5 bardak içmiş oluyoruz. Sonra on gün bekleyip tekrar gün aşırı şekilde yeniden içiyoruz. Bu şekilde toplamda on bardak çay içmiş oluyoruz.

Karabaş otunu çayını hazırlamak için kaynamakta olan suyun içine bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş olan Karabaş otu atıp iki üç dakika kadar ağzı kapalı olarak demlenmesini bekleyip daha sonra içebilirsiniz.

Yorumlar