KARACİĞERE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI NELERDİR?

Karın bölgemizin sağ üst kısmında kaburgaların altında bulunan vücudumuzun en ağır ve en büyük organlarından birisidir. Karaciğerimiz resmen vücudumuzun fabrikası gibi çalışmakta ve beş yüzün üzerinde farklı işler yapmaktadır.

Bunlardan en bilindik ve en önemli olanlar enfeksiyonlara karşı savaşmak , ve vücudu alkol ve zehirden arındırmaktadır. Karaciğer kendisini yenileyen bir organdır. Ama tabi bunun için karaciğere iyi gelen çaylarla desteklemek bu yenilemeye katkı sağlar.
KARACİĞERE İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI NELERDİR?

Karaciğere İyi Gelen Bitki Çayları

•    Ada çayı: Karaciğer rahatsızlıklarının giderilmesinde adaçayının çok büyük katkıları vardır. Karaciğerlerde oluşan yağlanmaları gidererek forma girmesine yardımcı olur. Bunun dışında oluşan karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Sıcak suyun içine atıp beş on dakika demlendirip bekletmeniz yeterlidir. Dilerseniz içine limon veya biraz bal ilave edebilirsiniz.

•    Aşk otu çayı: Aşk otunun kurutulmasıyla yapılan bu çay karaciğer rahatsızlıklarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Aşk otu çayını elde etmek için otun tohumlarını bir bardak suyun içinde beş saat bekletildikten sonra içilir. Bu çay böbreklerde ve mesanede, dalakta oluşan rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

•    Enginar çayı: Kurutulmuş olan veya taze enginardan elde edilen bu çay karaciğerde oluşan rahatsızlıkların giderilmesini sağlarken aynı zamanda karaciğeri de korumaktadır. Enginar çayının içerisinde bulunan maddeler karaciğerde biriken nikotin, alkol ve yağın atılmasını sağlamaktadır.

Çayı hazırlamak için taze enginar kullanacaksanız enginarın sapını kesip yıkadıktan sonra bir saat kadar kaynatın. Ardından ocağı kapatıp yarım saat kadar daha bekleyip süzdükten sonra ister soğuk ister sıcak içebilirsiniz. Dileyenler bal ilave edip tatlandırabilirler. Kurutulmuş olandan yapacaksanız sıcak suyun içerisine bir veya 2 adet çay kaşığı atıp beş dakika kadar beklemek yeterli olacaktır.

•    Karahindiba çayı: karahindiba bitkisi safra üretimini artırarak sindirim sistemini desteklemektedir. Çay vücutta oluşan zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Aynı zamanda iltihabı önlediğinden karaciğerde oluşmuş olan tahribatın giderilmesine yardımcı olur.

•    Deve dikeni çayı: karaciğeri temizlemek için en fazla önerilen çaylar arasındadır. Bu bitki Meryem ana dikeni olarak da bilinmektedir. Bu çay vücuda zararlı olan toksin maddelerin vücut tarafından emilmeden dışarı atılmasına sağlamaktadır.

•    Acı marul kökü çayı: Adından da anlaşılacağı gibi acı marul kökü ve yapraklarından elde edilen bu çay karaciğerde oluşan rahatsızlıkları gidermekle birlikte böbrek ve dalakların faaliyetini düzenlemesine de yardımcı olmaktadır.

Son olarak belirtmek de fayda var genel olarak karaciğere iyi gelen bitki çayları dikkatli olarak tüketildiklerinde herhangi bir yan etkileri olmamaktadır.

Yorumlar