KEÇİBOYNUZU ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Keçiboynuzu bezelye ve fasulye ile aynı bitki ailesinden gelmektedir. Genel olarak Akdeniz’e kıyısı olan Avrupa ile kuzey Afrika ülkelerinde yetişmektedir. Bilim dünyasında ceratonia siliqua olarak tanımlanan keçi boynuzu ağacı 10-15 metreye kadar uzamaktadır. Keçi boynuzu ağacı Eylül-Ekim aylarında küçük ve sık çiçekler açmaktadır. Erkek çiçeklerin karakteristik bir kokuları vardır.

Keçi boynuzu ağacının meyve üretimi on beş yaşından sonra başlamaktadır.  Ayrıca tohum kesesi olarak da adlandırılan meyvelerin uzunluğu 30 santime kadar ulaşabilmektedir.
KEÇİBOYNUZU ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?
Keçiboynuzu ağacının dört bin yıldır çeşitli hastalıklara karşı tedavi amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca yine günlük hayatta normal bir besin olarak kullanılması da oldukça yaygındır. Keçiboynuzun kullanımının Eski mısıra ve Antik Yunan’a kadar dayanmaktadır.

Yaklaşık 6 gram yani 1 yemek kaşığı kadar keçiboynuzu tozu vücudumuzun günlük lif ihtiyacının %10’unu karşılamaktadır. Ayrıca keçiboynuzu kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, bakır, manganez gibi mineralleri barındırır.

Gelelim keçi boynuzu çayının faydalarına

    İshali geçirici etkisi vardır.
    Sindirim sistemi sorunlarını hafifletir.
    Kemikleri güçlendirir
    Öksürüğe iyi gelir.
    Prostat enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur
    Şekerin kana karışmasını yavaşlatarak daha uzun süreli tokluk hissi yaratarak kilo kaybını destekler.

    İçerisinde bulunan antioksidan içeriği ile yaşlanmanın etkilerini geciktirebilmektedir.
    Servikal kanser hücrelerini de yavaşlattığı bilinmektedir.
    Yüksek kolesterolü düşürür.

Keçiboynuzu çayı nasıl hazırlanır?

Keçiboynuzu çayını hazırlamanın birçok yolu bulunmaktadır. Fakat ben sizlerle en kolay keçi boynuzu çayı hazırlama tarifini vereceğim. Keçiboynuzu çayı yapmak için dört veya beş adet kurutulmuş keçi boynuzunu bir litre kadar kaynattığınız suyun içine atıp kırk beş dakika kadar bekletiyorsunuz. Dileyenler keçiboynuzunu atarak çok kısık ateşte bekletebilirler. Daha sonra keçiboynuzlarını süzerek ister sıcak ister soğuk olarak tercihinize göre içebilirsiniz. Yalnız keçiboynuzlarını suyun içine atmadan önce yıkamanızda fayda vardır.

Keçiboynuzu çayının yan etkileri

Keçiboynuzu çayının yaygın ve bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat birçok bitki çayında olduğu gibi hamilelik ve emzirme dönemlerinde her ihtimale karşılık dikkatli olmak da fayda vardır. Bu nedenle doktora danışıp içmek daha güvenli bir yöntemdir.

Yorumlar