KEKİK ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Kekik dendiği zaman sanıyorum ki birçoğunuzun aklına yemeklerimizi tatlandırmak için kullandığımız bir çeşit baharat geldi. Ama bugün size yemeklerimizi tatlandıran bu bitkinin çayının yararlarından bahsedeceğim.

Yaklaşık olarak üç elli farklı türü olan kekiğin bazı türleri bahçe ekimine uygundur ve tatlı bir kokuyla birlikte leylak rengi ya da pembe çiçekler açar.
KEKİK ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?
Kekiğin tarihi eski Yunan’a kadar uzanmaktadır. Bu dönemde güzel kokusu nedeniyle tapınaklarda tütsü olarak kullanılmıştır. 16.yy. gelindiğinde ise tıp alanında da kullanılmaya başlayan kekik özellikle ağız yaralarında gargara olarak kullanılmıştır. Onun dışındaki yaralarda da antiseptik olarak kullanılmaya devam etmiştir.

Kekik hangi vitaminleri barındırır

1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik yaprağı günde almanız gereken K vitamininin %54’ünü, demirin %17’sini, manganezin %10’unu, A vitamininin %2’sini, C vitamininin %2’sini, kalsiyumun %5’ini tek başına karşılar. Bunların dışında kekik için vücut için önemli B6 vitaminleri, E vitamini, potasyum, bakır, fosfor ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.


Kekik çayının faydaları

    Hazımsızlığı giderir,
    Antioksidan etkisi vardır,
    Boğaz ağrısını alır,
    Dişeti hastalıklarına iyi gelir,
    Öksürüğü alır,
    Ağız içi yaraları geçirir,
    Vücut için gerekli mineralleri içerir,
    Romatizma ağrılarını hafifletir,
    Antiseptiktir,
    Gargara suyu olarak kullanılır,
    Soğuk algınlığına iyi gelir,
    Şişkinliği ve gazı alır,
    Stresi azaltır ve iyi hissettirir,
    Baş ağrısını geçirir.

Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kekik çayı hazırlamak için öncelikle demliğe içeceğiniz kadar su koyup kaynatıyoruz. Su kaynadıktan sonra ocaktan alıp içine bir yemek kaşığı kurutulmuş kekik atın ve demliğin üstünü kapatarak on on beş dakika kadar çayın demlenmesi bekleyin. Daha sonra fincanınıza doldurup afiyetle içebilirsiniz. Dileyenler içine limon ve bal koyarak da tatlandırabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken nokta birçok bitki çayında olduğu otun vitamin değerini kaybetmemesi için kaynatmadan demlemektir.

Kekik çayının belli bir yan etkisi yoktur. En azından kanıtlanmış bir yan etkisi yoktur diyebiliriz. Ama yine de hamilelik gibi risk taşıyan dönemlerde tüketilmeden önce dikkatli olmak da fayda vardır.

Yorumlar