ROOİBOS ÇAYININ FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Güney Afrika’ya özgü kızıl çalıdan elde edilen rooibos çayı ülkemizde kırmızı çay veya kızıl çay olarak bilinmektedir. Güney Afrika’da tüketilen en bilinen çaylar arasında olan rooibos çayının elde edildiği kızıl çalı baklagiller ailesinden gelmektedir.

Demlendiği zaman kırmızı olan çayın okside edilmeden üretilen hali tat olarak olmasa da mineral bakımından daha da zengin olan yeşil versiyonu da vardır. Ayrıca kırmızı renkteki rooibos çayı tatlıdır. Yeşil olanı ise kırmızıya göre daha çok ot tadındadır. İçinde kafein barındırmayan ve tanen oranı oldukça düşük olan çay antioksidan bakımından ise oldukça zengin bir çaydır.
ROOİBOS ÇAYININ FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Rooibos Çayının Faydaları

Kolesterol: G. Afrika’ da yapılan bir araştırmada 1,5 ay boyunca her gün rooibos çayı içen kırk kişi üzerinde yapılan deneyde çayı içen kişilerde kalp hastalıklarına, yaşlanmaya ve kansere karşı koruyucu etkilere neden olan “glutatyon” seviyelerinde yükselme gözlenmiştir. Bu yükselmeyle birlikte vücuttaki kötü kolesterol olan LDL düşerken iyi kolesterol olan HDLde ise önemli ölçüde yükseliş kaydedilmiştir.

Kolik: Rooibos çayının geleneksel olarak bir diğer kullanımı da kolik tedavisinde uygulanmasıdır. Üstelik düzenli olarak içirilen bu çayın çocuklarda herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Alzheimer Hastalığı: Günümüzün günden güne en tehlikeli hastalıkları arasına giren Alzheimer hastalığını yavaşlatma konusunda antioksidanların etkisinin büyük olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle içerisinde yüksek oranda antioksidan barındıran bu çayın içerisinde bulunan “nothofagin”nin sinir ve beyin fonksiyonu üzerinde koruyucu bir etkisi olduğu bilinen faydaları arasındadır.

Kanser: Çayın içerisinde bulunan polifenoller oldukça etkili antioksidanlardır. Ve bu antioksidanlar hücre zarının korunmasına yardımcı olmaktadır. Rooibos çayı yeşil çay ve siyah çayla birlikte kanserli hücrelerin boyutunun küçülmesinde oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Cilt Hastalıkları: Çayın bir diğer faydası cilt sağlığı üzerine olan etkisidir. Çinko bakımından oldukça zengin olan bu çayın harici olarak kullanımı pişik, uçuk, hafif yanıklar, egzama, cilt kuruluğu ve aftlar için kullanılan doğal ürünler arasında gelmektedir.

Sindirim: Sindirim anlamında yararları tam olarak kanıtlanmamakla birlikte rooibos çayı bulantı, kusma, hazımsızlık, mide yanması gibi sorunlara karşı kullanılmaktadır. Ayrıca yine mide ülseri olan kişilerinde ülserden kaynaklı problemleri hafifletmek için tüketildiği de bilinenler arasındadır.

Diş Sağlığı: Rooibos çayında bulunan kalsiyum, florid ve manganez  sağlıklı dişler ve kemikler için uzmanların önerdiği mineraller arasındadır. Rooibos ayrıca sodyum, potasyum, demir ve bakır mineralini de içermektedir.

Rooibos çayı yukarıda saydığımız özelliklerin dışında hafızayı güçlendirmek, sinirleri yatıştırmak, kalp sağlığını korumak ve uykusuzluk içinde tüketilen çaylar arasındadır.

Rooibos Çayı Nasıl Yapılır?

Bir büyük bardak rooibos çayı için bir çay kaşığı kurutulmuş rooibos yeterlidir. Kaynamış olan suyun içine yapacağınız çay için yeterli oranda kurutulmuş otu demliğe atın ve demlenmesi için beş dakika kadar bekletip süzdükten sonra içebilirsiniz. Bu çay G. Afrika’ da süt ve şeker ilave edilerek içilmektedir. Dilerseniz sizde bu şekilde içebilirsiniz. Bunun dışında bizim çok sık kullandığımız biçim olan çaya limon veya bal atarak da içebilirsiniz.

Son olarak şunu özellikle belirtmek istiyorum bu çay demirin vücutta emilimini azalttığı için demir eksikliği anemisi olan kişilerin kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir.

Yorumlar