SİNAMEKİ ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Sinameki geniş bir bitki ailesi olan Fabaceae türünden gelen tropikal bölgelere özgü bir bitkidir. Yaklaşık olarak iki yüz altmış adet farklı türe bazı kaynaklara göre de dört yüz türe sahip olduğu belirtilen sinameki içildiğinde adeta müshil etkisi yaratması sebebiyle günümüz ilaç sanayisi tarafından pek çok ticari ilaç içerisinde etken madde olarak kullanılmaktadır.
SİNAMEKİ ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?
Sinamekinin tarihte tıp alanında kullanıldığına dair belgeler MS 9 yüzyılda Arap Yarımadasına kadar uzanmaktadır. Bitki Hindistan, Ortadoğu, Mısır, Somali ve sudan da yetiştirilmektedir. Günümüzde sinameki bitkisi ticari bir sıvı olarak toz, tablet ve sıvı olarak da satılmaktadır.

Gelelim sinameki bitkisinin çayının faydalarına,

    Kabızlığı tedavi eder: sinameki bitkisi yüzyıllardır kabızlığı tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Daha öncede bahsettiğim gibi içildiği an müshil içilmiş gibi tuvalete çıkılmasını sağlar. Ayrıca yine kolonoskopiye girecek hastalara da verilerek bağırsakların temizlenmesi sağlanır.

    Vücudu temizlemeye yardımcı olur: Sinameki çayının sindirim sistemi üzerine etkisi dışında vücuda adeta bir detoks etkisi yaratarak temizlenmesini de sağlamaktadır. Sinameki çayı içildiğinde vücudun atmış olduğu bağırsaklarda bekleyen atıklar atılır. Bu sayede toksinlerde vücuttan atılmış olur.

    Kilo vermeye yardımcı olmaktadır: Sindirim sistemini çalıştırıp tuvalete çıkmayı sağladığı için kilo vermek isteyenler için destek olan bir çaydır. Sinameki çayı tuvalete çıkarmanın dışında aynı zamanda iştahı azaltıcı etkisi sayesinde de zayıflamayı sağlamaktadır. Fakat zayıflama amaçlı bu çayı içenlerin yedi günden fazla çayı tüketmemelerinde fayda vardır.

    Hemoroide iyi gelir: Tuvalete çıkmayı kolaylaştırdığı ve zorlanmayı engellediği için hemoroit hastalarının tuvalete çıkarken zorlanma sonucu yaşadıkları ağrı ve yıpranmanın önüne geçilmiş olur.

    Hazımsızlığa iyi gelir. Vücuttaki şişliği alır.

Sinameki çayı nasıl hazırlanır?

Çayın hazırlanmasına geçmeden şunu belirtmek de fayda var. Çayı içtiğinizde müshil etkisi yaratacağından dolayı yakınınızda tuvalet olması çok önemlidir.

Çayı hazırlamak için bir fincan suyun içine yarım çay kaşığı sinameki otu atarak on dakika kadar beklemeniz yeterlidir. Tadını tatlandırmak isteyenler içine birazcık bal atıp afiyetle içip çayın keyfini çıkarabilirler.

Yorumlar