UYKUSUZLUĞA İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI NELERDİR?

Hepimiz zaman zaman birtakım sebeplerden ötürü uyumakta zorluk çekeriz. Bu uyku problemini çözmek için bir kısmımız birtakım ilaçlara başvururken bir kısmımızda bu sorununu çözmek için en az ilaçlar kadar etkili olan bitki çaylarına başvurur. Bende bugün ki yazımda uyku probleminizi çözecek olan çaylardan bahsedeceğim. Ayrıca bu çaylar hem iyi bir film izlemenizi sağlarken aynı zamanda gün içinde enerjinizin de yüksek olmasını sağlarlar.
UYKUSUZLUĞA İYİ GELEN BİTKİ ÇAYLARI NELERDİR?
Yalnız çaylardan bahsetmeden önce bir iki noktaya değinmek de fayda vardır. Bu bitki çaylarını içerken çok fazla içmek uyutmak yerine gece uykunuzun kaçmasına neden olabilir. Bunun dışında eğer depresyon ilacı veya uyku ilacı tarzı ilaçlar kullanıyorsanız onlarla birlikte bu çayı içmeden önce doktora danışmanızda fayda vardır.

Peki uykusuzluğa iyi gelen çaylar nelerdir?

•    Kediotu Çayı: Bu çay özellikle sindirim sorunları, regl sancıları, kaygı ve kramplar yüzünden yaşanan sıkıntılar yüzünden ortaya çıkan uykusuzluk problemleri yüzünden kullanılabilmektedir. Spazmları ve kas ağrılarını hafifleterek, kan basıncını düşürür ve sindirim sistemini sakinleştirir. Bu etkileri sayesinde uyumamızı sağlar. Ama kediotu çayı merkezi sinir sistemini etkileyen bir çay olduğundan her akşam alınması sakıncalı olabilir. Ayrıca yine kediotu bazı kişilerde heyecan duygusuna yol açarak uykularının kaçmasına neden olabilir.

•    Şerbetçiotu Çayı: Antiseptik, rahatlatıcı ve uyku getiren diğer bir çay olan şerbetçiotu çayı kaygı ve gerginlik yüzünden yaşanan uyku problemleri için kullanılmaktadır. Şerbetçi otu çayı huzursuzluğa hafifletip, hazımsızlığa iyi gelmektedir. Ayrıca baş ağrısını da azalttığı bilinen etkileri arasındadır. Dileyenler eşit miktarda papatya çayı ile karıştırarak da içebilirler. Fakat bu çayı hamilelerin ve depresyon ilacı kullananların içmesi kesinlikle önerilmez.

•    Papatya Çayı: Ülkemizde uykusuzluk için en fazla tüketilen çayların başında papatya çayı gelmektedir. Papatya çayı kas spazmlarını hafifletir, hazmı kolaylaştırır, antiseptik ve ağrı kesici özelliği bulunur. Hafif dereceli uyku sorunları için oldukça etkili olan bir çaydır. Şerbetçiotu çayını yazarken bahsettiğim gibi dileyenler bu iki bitkiyi eşit miktarda karıştırarak içebilirler.

•    Çarkıfelek Çayı: Kasları rahatlatıcı, sakinleştirici ve ağrı kesici özelliği bulunan çarkıfelek bitkisinin kullanımı ta Azteklere kadar dayanmaktadır. Bitki içerisinde bulunan harmin bileşeni “mutluluk ve iyi hissetme hali” yaratarak zihindeki kötü düşüncelerin atılmasını sağlayarak uykuya geçişi kolaylaştırmaktadır. Bu bitkinin aşırı tüketimi kişide halsizliğe neden olmaktadır. Ayrıca yine bitkinin depresyon ve uyku ilaçlarıyla birlikte kullanımı kesinlikle risklidir.

Yorumlar