ZENCEFİL ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Zencefil dünya genelinde genel olarak baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Ama aynı zamanda zencefil adeta bir ecza dolabı olarak da değerlendirmeye alınabilecek bitkiler arasındadır. Keskin bir aroması olan zencefil özellikle Asya’da, Hint mutfağında yaygın olarak kullanılan bir bitkidir.

Ayrıca, zencefil vitamin A, silisyum, vitamin C, vitamin E, potasyum, B-kompleksi, magnezyum, fosfor, sodyum, demir, çinko, kalsiyum ve beta-kroten açısından oldukça zengin bir kaynaktır.
İçinde bu kadar vitamin içeren bir bitkinin yararının fazla olması elbette ki şaşırtıcı değildir.
ZENCEFİL ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Gelelim zencefil çayının faydalarına,

    Kansere iyi gelir. Zencefil çayı öncelikle yumurtalık kanseri olmakla birlikte birçok kanser türüne karşı vücudun direncini artırarak kanser tedavisine iyi gelmektedir. Çünkü zencefil çayı bu tedavi sırasında sağlıklı hücrelerin ölmesi durdurup kanserli hücrelere de adeta savaş açar. Bu yüzden sadece kanser hastalarının değil aynı zamanda kanserden korunmak isteyen kişilerinde bu çayı beslenme programlarına almalarında fayda vardır.

    Mideyi yatıştırır. Zencefil çayının bir diğer yararı da mide bulantısı konusunda mücadele etmesi konusundadır. Bu nedenle bu tür durumlarda zencefil çayı içerek rahatlayabilirsiniz. Ayrıca yine kemoterapi tedavisi sırasında yaşanılan mide bulantılarından da zencefil çayı sayesinde kurtulabilirsiniz.

    Kas ağrılarına iyi gelmektedir.

    İrritabl Bağırsak Sendromuna yardım eder. Karında şişkinlik, aşırı gaz, kabızlık veya ishal gibi durumlara neden olan bu hastalığın belirtilerini rahatlattığı bilinen yararları arasındadır.

    Beyin sağlığını korumaktadır. Zencefil çayı yaşlanmaya bağlı olarak oluşan Alzheimer ve Parkinson hastalığına karşı beyin hücrelerini güçlendirerek iyi gelmektedir.

    Afrodizyak etkilere neden olarak doğurganlığı arttırdığı bilinmektedir.

    Kan dolaşımını arttırır.

    İştahı düzenlemeye yardımcı olur.

    Kilo vermeye yardımcıdır. Uzun süre tokluk hisse vererek yağ yakımına yardım eder.

    Bağışıklık sistemini güçlendirir.

    Kan dolaşımı artırır.

    Solunum problemleriyle mücadele eder.

    Adet sırasında yaşanan ağrıları giderici etkisi vardır.

    Migren ve baş ağrılarını rahatlatır.

    Stres ve endişeyi azaltmaktadır.

    Ağız temizliğini sağlar.

    Soğuk algınlığı, grip ve öksürüğe karşı iyi gelmektedir.

Peki, zencefil çayı nasıl hazırlanır,

Zencefilin kabuklarını soyup ince ince dilimleyin. Ardından iki fincan kadar suyu kaynatıp zencefilin üstüne dökün. Daha sonra bu oluşan suyun içine yarım Limon suyu ve bir çay kaşığı bal ekleyip ister soğuk, isterseniz de sıcak şekilde tüketebilirsiniz.

Bu yararlı çayı fazla tüketmenin birtakım zararları olabileceğinden dolayı çok fazla içilmemelidir. Özellikle hamilelerin bu çayı içmeleri risk oluşturabilmektedir.

Yorumlar