ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Zeytin ağacı ve ondan olan zeytin adeta bir şifa dağıtıcı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle olsa gerek asırlardır kullanıla kullanıla günümüze kadar ulaşmıştır. Birçoğumuz bu ağacın meyvesi olan zeytini ve yine bu meyveden yapılan zeytinyağını tüketiriz. Ve ne yazık ki yapraklarını ise hiç düşünmeden çoğu kez atarız. Peki hiç düşündünüz mü zeytin yaprağının faydaları nelerdir?

Sağlığımıza nasıl bir yararı vardır. Merak edenler yazımızın devamını öğrenerek cevaba ulaşabilirler.

Zeytin yaprağı çayının faydaları

Kemik sağlığına destek olur: Zeytin yaprağında bulunan oleuropein maddesi vücutta bulunan kemiklerin büyümesini sağlayan osteoblastların hızını arttırmakta oldukça etkilidir. Bu nedenle özelliklerde kadınlarda yaşlanma sürecinde kemiklerin tutunmasını sağlar.
ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?
Sağlıklı bir kalbi korumaya yardımcı olmaktadır: Zeytin yaprağı çayının bir diğer etkisi de kalp sağlığı üzerinedir. Zeytin yaprağı çayı kalp damarlarını rahatlatarak atardamar duvarlarında plak birikmesini önler. Ayrıca kalp basıncının düşmesine neden olan etkenleri de ortandan kaldırmaya yardım eder.

Yağ yakımına yardımcı olur: Daha öncede değindiğimiz zeytin yaprağında bulunan oleuropein maddesinin bir diğer yararı da yağ yakımına neden olan thermogenin maddesini arttırmasını sağlar. Aynı zamanda zeytin yaprağı çayı tiroit hormonunun ve adrenalinin de yükselmesini sağlar.
Bağışıklık sistemini güçlendirir: Zeytin yaprakları oldukça yüksek bir c vitamini deposudur. Bu nedenle zeytin yaprağından hazırlanan çay bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlamaktadır.

Soğuk algınlık ve gribe yardımcı olur: Virüslere karşı savaşta oldukça destekleyici bir çaydır. Bu nedenle viral hastalıkların en bilinenleri olan soğuk algınlık, nezle ve herpes hastalıklarına karşı oldukça etkilidir.

-Kötü kolesterolü engeller.

-Anti-bakteriyel, anti-virüs, anti-fungal özelliklere sahiptir.

-Enfeksiyonlarla savaşır: Bir diğer yararı da vücutta oluşan iltihapların iyileşmesini sağlamasıdır.

-Düşük kan basıncına etki eder: Kalp damarlarını rahatlatan zeytin yaprağı çayı bu sayede kan basıncına da etki etmektedir.

-Antioksidan etkisine sahiptir.

-Kanseri önlemektedir: Antioksidan özelliği sayesinde prostat, karaciğer ve göğüs kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı etkilidir.

Zeytin yaprağı çayı hazırlanışı,

Zeytin yaprağı çayını hazırlamak için zeytin ağacından topladığınız yaprakları kurutmanız gerekmektedir. Kuruttuktan sonra ufalamanız kullanımınızda kolaylık sağlar. Bu şekilde hazır olan yapraklardan çay yapmak için bir bardağa iki üç çay kaşığı yeterlidir. Kaynattığımızın suyu içine atıp on on beş dakika kadar demlenmesini bekleyip daha sonra süzerek içiyoruz. Çayın yaralarından faydalanmak için iki üç bardak içmek yeterli olacaktır.

Yorumlar