ADET SANCISI NEDİR? VE NEDEN OLUR?

Yapılan araştırmalara göre adet gören kadınların yaklaşık %50 sin de görülen adet dönemi öncesin de ve sırasın da kanamanın yoğun olduğu dönemlerde daha çok hissedilen karın da ve rahim bölgesin de ortaya çıkan sancılı duruma adet sancısı denir. Yapılan araştırmalar da adet sancısı yanı sıra mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk halsizlik, baş ağrısı ve sosyal hayatı etkileyebilecek boyutlarda sinirlilik, uykusuzluk ve konstrasyon kaybı da meydana geldiği gözlemlenmiştir.
ADET SANCISI NEDİR? VE NEDEN OLUR?

Adet Sancısı Neden Olur?

Kişinin genetik ve psikolojik yapısına bağlı olarak adet kanaması sırasın da rahim de oluşan kasılmalar her kadın da farklı şekilde ve şiddet de kendini gösterir. Bu ağrıların doğal bir süreç olduğu kabul edilir. Geçmeyen ve farklı bir şekil de ortaya çıkan ağrılı durumlar da muhakkak doktora görünmeli ve yapılan tetkik ve tahliller sonrasın da doktor tavsiyelerine göre hareket edilmelidir. Yapılan birçok araştırma ruhsal ve cinsel sorunlar, aile içi eğitiminden kaynaklanan yanlış bilgilendirmeler, eğitim yetersizliği ve psikolojik nedenlerin daha fazla ağrılı adet dönemi geçirdiğini göstermektedir.

Adet Ağrısı Evde Nasıl Geçirilir?

Adet sancısı asıl nedeni kanamalar ve kasılmalar sırasın da rahim bölgesine yeteri kadar oksijen gitmemesi olduğu için kan dolaşımını artıracak her şey adet ağrısını evde geçirmeye yeterli olacaktır.

Sıcak Su Uygulama

Sıcak kompres uygulaması kan dolaşımını artıracağı için ayak altına konacak sıcak su torbaları veya alınan ılık duş faydalı olacaktır.

Egzersiz

Sıcak bir ortam da derin nefesler alarak vücudu gevşetmek ve nefese odaklanmak vücudumuzun her hücresine oksijen göndermeye çalışmak rahimde ki kramplar yüzünden tüm vücut da hissedilen gerginliğe iyi geldiği yapılan araştırmalarda görülmüştür.

Beslenme

Sağlıklı ve doğal beslenmek, yeterli mineral ve vitamin takviyesi almak özellikle B ve E vitaminleri ve Magnezyum içeren takviyeler tüketmek önerilebilir. Papatya, rezene, melisa ve nane çaylarının tüketilmesi gevşemeye yardımcı olacaktır. Sigara içmek ve kafeinli ürünler tüketmek adet dönemin de vücudumuzdaki oksijen miktarını azaltacağı için tavsiye edilmemektedir.    

Masaj

Adet ağrısını evde geçirmenin basit bir yolu da alt karın ve bel bölgesine yapılacak hafif masajlardır. Hafif yapılan bir masaj gevşemeye ve rahatlamaya neden olacaktır.

Spor

Düzenli yapılan spor ve egzersizin adet ağrısını azalttığı yapılan araştırmalar da net bir şeklide görülmüştür.

Yorumlar