AIDS NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Kelime karşılığı olarak bağışıklık yetmezliği olarak adlandırılan AIDS HIV adı verilen mikrobun neden olduğu bir hastalıktır. Bu virüs hastalıklara karşı mücadele veren bağışıklık sistemimizi yok ederek, bizi savunmasız hale getirip hastalıklara karşı savunma yapamaz duruma getirmektedir. Cinsel ilişki sırasında ve kan yoluyla, anneden bebeğine diğer insanlara geçmektedir.
AIDS NEDİR? NASIL BULAŞIR?

AIDS Nasıl Bulaşır Belirtileri, Korunma Yöntemleri Nelerdir?

AİDS, HIV virüsü denilen virüsün vücuda girmesiyle ortaya çıktığı söylemiştik. HIV virüsü vücuda girdikten sonra 1 veya 1.5 ay içerisinde çoğalmaya başlar ve akut enfeksiyona neden olur. Bu süre zarfında ateş yükselmesi, farenjit, baş ağrısı, deri dökülmeleri, ishal, karaciğer büyümeleri, kas ve eklem ağrıları belirti olarak görülmektedir. AİDS virüsü vücuda girmeden önce kişinin bağışıklık gösterebildiği ve zararsız olan bütün hastalıklar virüs vücuda girdikten sonra savunma sisteminin çökmesiyle birlikte artık vücudu için zararlı hale gelmektedir.

Öncelikle HIV virüsü bulaşıcı olduğundan günlük hayatta yapmış olduklarımıza çok dikkat etmeliyiz. Şüpheli ortamlardan kaçınmalı, örneğin virüsü taşıyıp taşımadığını kesin olarak bilmediğimiz kişi veya kişilerle cinsel ilişkiye girilmemeli veya ilişki sırasında kondom kullanılmalıdır. Kontrol edilmeyen kan ve kan ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır.
Evlenmeden önce çiftler kendilerine HIV testi yaptırmalı ve başkası tarafından kullanılmış jilet, iğne, şırınga ve kişisel eşyalarımız kesinlikle kullanılmamalıdır.

Aıds Virüsünü Tedavi Etme Yöntemi Var Mıdır

Öncelikle AİDS virüsünün bize bulaşıp bulaşmadığını görmek için yukarıda saymış olduğumuz belirtilere ve bir sağlık kuruluşunda yaptırmamız gereken bazı testlerin sonuçlarına bakmak gerekir. AİDS virüsünün tespiti için yapılan teste ELİZA adı verilmektedir. Bunun yanında tespitte kullanılan P24ANTIJEN testi, 4. NESİL ANTIJEN ve ANTİKOR testi, HIV PCR testi, ve son olarak da HIV doğrulama testi yapılmaktadır. AİDS HIV virüsünü tamamen ortadan kaldıran bir tedavi günümüzde henüz yoktur. Ancak HIV virüsünün çoğalmasını kontrol eden bazı ilaçlar vardır.

Bu ilaçlara genel olarak Antiretroviral ilaçlar ve bu tedavi yöntemine de Antiretroviral tedavi denir. Her ne kadar bu hastalığın kesin tedavisi günümüzde olmasa da geçmişe oranla artık daha iyi mücadele edilmektedir. Bunu bizlere gösteren en önemli gösterge ise bu hastalıkta kullanılan ilaçların artık daha çeşitli olmasıdır. Uzman hekimler ve iyi bir sağlık kuruluşu yardımıyla bu hastalığa en azından zaman kazandırıp yaşam ömrümüzü uzatır ve kesin tedavisinin olacağı güne kadar kendimizi hazır ve dinç tutmuş oluruz.

Yorumlar