ALERJİ İLACI KULLANIM ŞEKLİ VE YAN ETKİLERİ

Alerji tıbbi bir terim olup halk arasında da sıkça bilinen ve kullanılan, anlam olarak dışarıdan gelen bir etkiye (gıda, toz, kimyasal, vb) vücudun tepki ve duyarlılık göstermesidir. Alerji bütün bünyelerde meydana gelebilen diğer tıbbı durumlardan bağımsız bir olgudur.
ALERJİ İLACI KULLANIM ŞEKLİ VE YAN ETKİLERİ
Alerji gelişimi vücut içi ve vücut dışı olarak genel anlamda ikiye ayrılabilir. Vücut içi alerjik reaksiyonlarda direkt yediğimiz bir gıdanın ya da gıdanın bileşiminde bulunan başka bir gıdanın, aldığımız bir ilaçtaki etken maddelerin veya da soluduğumuz bir kimyasalın vücutta yarattığı duyarlılık örnek olarak gösterilebilir. Vücut dışı alerjik reaksiyonlar ise dokunduğumuz bir gıda maddesi, elimize sürdüğümüz bir kremdeki etken madde, giydiğimiz tekstil ürünlerindeki toz ya da başka malzemeler, deterjanlar, spreyler, şampuanlar ve daha birçok sebepten kaynaklı alerjik reaksiyonlardır.

Alerjik reaksiyon gösterdiğimizi anlamanın yöntemi ise alerji yapan etmene göre değişebileceği gibi genel olarak başlıca tepkiyi kaşıntı olarak verir. Bölgesel ya da tüm vücuda yayılan kızarıklık, burun akıntısı, göz sulanması, göz kaşıntısı, hapşuruk, burun kaşıntısı, hırıltı ile nefes alıp verme, şişlik ve kabarıklıklardır.

Alerjik Reaksiyon Gösterdiğimizde Ne Yapmalıyız? Neler Alerjiye İyi Gelir?

Alerji ilaçları, eğer bireyin neye alerjik reaksiyon göstereceği biliniyorsa önceden kullanılabilir. Fakat neye alerjik reaksiyon göstereceği bilinmiyor ya da ilk defa alerji olan durumlarda o anda da alerji ilaçları kullanılabilir.

Üst yolunum yollarında meydana gelen polen alerjisi gibi alerjiler için parasetemol etken maddesi içeren alerji ilaçları etkilidir. Bu madde nefes borusundaki hücrelere sıvı salgılatır ve sinüslere etki ederek genişlemesini ve de rahat soluk alıp vermeyi sağlar, böylece gösterilen alerjik reaksiyon şiddeti azalmış olur.

Yine üst solunum yolları için kullanılan birçok ilaç nefes alıp verişi düzenlediği için anti histaminik yani alerji karşıtı etkileri vardır. Alerji ilaçları isimleri de anti histaminik varlığından dolayı genelde a harfi ile başlar. İlaçların prospektüsü yani bilgi kitapçığı kullanılmadan önce mutlaka okunmalıdır, buradaki etken maddelerden biri ya da birkaçı anti histaminik ise ilaç alerji için kullanılabilir.

Yorumlar