DÜZENLİ UYKUNUN YARARLARI NELERDİR?

Günümüzde ve çağımızda insanların yaşadığı en temel sorunlardan biri uyku sorunudur. Bu sorunun en büyük nedeni ise uykunun düzensiz oluşudur. Düzenli bir uyku vücudu uykunun insana yararları her açıdan oldukça fazladır. Özellikle insan sağlığını olumlu yönde etkiler. Stres, yorgunluk, sinir, baş ağrısı gibi uykusuzluk sonucu ortaya çıkan birtakım psikolojik rahatsızlıkların önüne geçer. Düzenli uyku vücudun daha dinç olmasına da yardımcı olur. Bunun için uyku düzeninizi değiştirmemelisiniz.
DÜZENLİ UYKUNUN YARARLARI NELERDİR?

Düzenli Uykunun Faydaları Ve Uyku Saati

Düzenli bir tamir eder ve dinç bir hale getirir ancak uykusuzluk insan vücudunu ve psikolojisini olumsuz etkiler. Düzenli bir uyku beynimizin daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlar. Gündelik işlerimizi daha rahat yerine getirme olanağı sağlar ve vücudumuzu enerjik ve dinamik tutar. Ruh halimizi olumlu yönde etkiler, gün içinde yaşanan olaylara pozitif bir tutum sergilememizi sağlar. Hormonlarımızın belli bir düzende çalışmasını sağlar. Odaklanmayı kolaylaştırır ve öğrenme hızımızı arttırır ve sersemlik, yorgunluk hissi, stres problemlerinin yaşanmasına izin vermez. Bundan dolayı buna önem vermeniz gerekir.

Düzenli Uykunun Faydaları

•    Düzenli uyku bağışıklık sistemimizi kontrol eder ve iştahımızı düzenler.
•    Düzenli uyku kalp ve sindirim sistemimizi korur.
•    Düzenli uyku cildi yeniler ve yaşlanmayı geciktirir.
•    Daha uzun ve kaliteli bir hayat sürmemize olanak sağlar.
•    Kilo kontrolü sağlar neticesinde obezite gibi sağlık sorunlarının önüne geçer.
•    Birçok hücrede yenilenme meydana gelir.
•    Unutkanlığı ve bilinç düzensizliğini engeller.
•    Çocukların büyüme ve ergenlik döneminde zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkı sağlar.
 
Düzenli ve yeterli bir uyku çeken çocuklarda hırçınlık ve huysuzluk gibi sorunlar gözlenmez.
Düzenli bir uyku için en önemli faktörlerden biride uyku saatidir. Yaş gruplarında farklılıklar gösteren uyku saati uykumuzu düzenli bir hale getirmek için en önemli unsurdur. Uyku saati ayarlanmadığı sürece düzenli bir uyku gerçekleşmez. Uyku saati çocuklarda 910 saat, yetişkinlerde ise 78 saat olmak durumundadır. Bu saatlere uyulduğu taktirde uykumuz düzene girer bunun sonucunda daha huzurlu ve sağlıklı bir hayat yaşarız. Zamanında uyumaya önem vermeli ve gözlerinizi dinlendirmelisiniz.

Yorumlar