HAMİLELİKTEN SONRA NASIL KİLO VERİLİR?

Her annenin hayali bir gün çocuk sahibi olmak ve onu sağlıklı, mutlu bir şekilde büyütüp topluma faydalı bir birey olarak yetiştirmektir. Ancak bu hayali gerçekleştirmek anneler için hiç de kolay değildir. Zahmetli bir o kadarda acılı geçen bu dönemde kadınlar tatlı bir heyecanın yanı sıra vücudunun değişen durumlarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu süreçte hamile bayanlar az veya çok miktarda kilo alıp vücutları değişmektedir. Hamilelik boyunca kadın doğum uzmanının vermiş olduğu tavsiyelere ve kullanmamız gereken ilaçları miktarına göre düzenli almalı, bu süreyi geçirmeli ve sağlığımıza dikkat etmeliyiz.
HAMİLELİKTEN SONRA NASIL KİLO VERİLİR?
Kadın doğum uzmanları normal bir gebelikte kadınların 10 ile 12 kilo arasında değişen miktarlarda kilo aldığını ayrıca doğum gerçekleştikten sonra hamile kadınların 6 ile 7 kilo arasında kilo verdiğini bunun hem bebeğin kilosu hem de anne karnında bulunan sıvı olduğunu belirtmektedirler. Gebe kadınlar hamilelik boyunca kendi sağlığı ve bebeğin sağlığı için dengeli ve düzenli beslenmek zorundadırlar. Aksi halde hem kendileri için hem de bebekleri için rahatsızlıklara yol açabilir.       

Sağlıklı kilo verme yöntemleri nelerdir? 

Doğum süresince dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanında bebeğin düzenli aralıklarla emzirilmesi ve yapılan egzersizler gebelere kilo vermede yardımcı olur.
Bunun yanında doğumdan sonra hafif tempoda kendimizi yormayacak şekilde yürüyüş yaparak, bol miktarda sıvı tüketerek, stresli ortamlardan uzak durarak acele etmeden bu süreci zaman yayarak sabırla bu işlemleri gerçekleştirmeli, çok yemek yemeden öğünlerimizin sayısını artırıp sık aralıklarla yemek yiyerek, bebeğimizi düzenli aralılarla emzirerek bu süreci 6-7 ay gibi bir sürede tamamlayabilir eski formumuza kavuşabiliriz.

Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Doğum sonrası kilolardan kurtulmanın yollarından biri de sağlıklı ve dengeli beslenmeye alışmaktır. Emziren annenin daha çok süt yapıcı gıdalar tüketmesi gerekir. Süt yapan gıdalar kilo yapmayanlardan tercih edilmelidir. Bunun için beslenme öğünü oluşturulmalı ve çizelgeye uyulmalıdır. Sabah kalktığınızda mutlaka günlük hareketlerinizi tekrar etmelisiniz. Bu sayede kısa süre içerisinde hem zinde olabilir hem de kilolarınızdan kurtularak sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Yorumlar