İDRAR TUTMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Günlük yaşantımızda istemeden de olsa mecburen yaptığımız işler arasında idrar tutmak ta var diyebiliriz. Bu davranış biçimi sıkça olursa, belli bir süre sonra alışkanlığa dönüşür. Bu da metabolizmamız için tehlike oluşturduğu gerçeğidir. Öncelikle idrar torbasının görevi nedir, tehlike arz eden durumlarda sonuçları nelerdir bilmemiz gerekir.
İDRAR TUTMANIN ZARARLARI NELERDİR?

İdrarımızı Tutarsak Vücudumuzda Neler Olur?

Böbreklerden Sızan idrarın ve dışkının atıldığı kaslarla çevrili boş alana mesane deriz. Halk arasında idrar torbası olarak da bilinir. İdrar torbasının amacı, insan bedenindeki atık sıvıların, metabolizmanın uyarısıyla dışa atılmasıdır. İdrar torbası ortalama 400 mililitre sıvı depolama alanına sahiptir. Uzun süre idrar kesesinde tutulan sıvı, sınırlı alanın dışına çıktığında, böbreklere geri döner ve bu her iki organımız içinde tehdit oluşturur. Biriken idrar üretra ( İdrar Yolu ) yoluyla dışarı atılır. Uzun süre idrar tutmak, üretranın tıkanmasına ve enfeksiyon kapmasına yol açar.

İdrar tutmanın vücudumuza vereceği zararları sıralamak gerekirse, idrar yolunun tıkanması ve taş oluşması, erkeklerde prostat, İltihaplanma, Kabızlık, Mesane etrafındaki sinirlerin yıpranıp işini yapamaması gibi durumlar meydana gelir. Kadınların, kaslarını sıkarak idrarı böbreklere gönderme oranı erkeklere göre daha fazladır. Küçük yaşta ki çocukların oynadıkları bir oyunu bırakmamak için yaptığı eylem, idrarı olduğu yere salmak yada son anda tuvalet ihtiyacını karşılamaktır. Çocuk yaşlara gelindiğin de idrar tutmayı öğrenen ve alışkanlık haline getiren kişilerde, yaş ilerledikçe, saydığımız tehlikeli durumlardan biri veya bir kaçı olabilir.

İdrarı Tutmanın Zararları Nelerdir?

•        Üretra (İdrar yolu) tıkanması: Zamanından fazla idrar tutmak, normal akışını engellememize ve kanalda tıkanıklığa yol açmamıza sebep olur. İdrar yollarında taş olması, hatta ilerleyen durumlarda tümör ve kanser oluşumunu tetikleyecektir.

•        İdrar yolu iltihaplanması: Fazla tutulan idrardaki zararlı mikroorganizmalar çoğalarak böbreklere ve idrar kanalına yerleşir. Bu da iltihaplanmaya ve idrar yolunun darlaşmasına sebep olur.

•        Prostat: Sadece erkeklerde olan bir hastalıktır. Uzmanlar, genelde yanlış alışkanlık olan ayakta işemenin prostata neden olduğunu söylerler. Ancak, sıkça idrarı tutmakta prostat sebebidir. İdrar tutulması mesaneyi genişletir ve kalınlaştırır. Buda kasların yavaş çalışmasına ve idrarın tam boşaltılamamasına sebep olur.

•        Kabızlık: Uzun süre tuvalete çıkmayan kişinin bağırsaklarındaki sıvı oranı azalır. Azaldıkça dışkının atılması daha da zorlaşır.

•        Sinirlerin Yıpranması: Fazla tutulan idrar mesane etrafındaki sinirlerin işlevini yapmamasına sebep olur. Bu süreç uzadıkça idrar kesesinin dolduğunun farkına varmama ya da daha dolmadan sıkça tuvalete çıkma ihtiyacı duyulması gibi sorunlara yol açar.

Uyarıları dikkate almayıp, idrarı beklettiğimizde zamanla tehlikeli sonuçlarla baş başa kalmamak için günde en az 1,5 litre su içmemiz destek artırıcı ve Çeşitli nedenlerle idrara çıkamayan kişilerin bunu en rahat sağlayacağı basit bir yoldur. Bu durumlarda uzun süre karşı karşıya kalan kişilerin en kısa zamanda bir uzmana başvurmaları gerekmektedir.

Yorumlar