OBEZİTEDEN KAÇIŞ İMKANI VAR MIDIR?

Obezite, vücudunuzda kas oranından daha fazla oranda yağ bulunmasıdır. Vücutta sağlığı bozacak miktarda aşırı miktarda yağ birikmesidir. Solunum, hormonal, sindirim sistemi gibi sistemleri etkileyerek birçok hastalığa neden olmaktadır. Obezitenin birçok nedeni ve farklı tipleri vardır. Yapılan araştırmalara göre obezitenin kalıtsal olarak etkisinin sadece yüzde yirmi olduğu anlaşılmıştır. Temel neden beslenme alışkanlıkları ve hareketsizliktir. Obeziten korunmak için yapılması gereken basit iki adım vardır: doğru beslenme ve daha çok hareket.
OBEZİTEDEN KAÇIŞ İMKANI VAR MIDIR?

Doğru Beslenme

İlk olarak ne yediğinize dikkat etmelisiniz. Ambalajlı aldığınız ürünlerin kalori tabloları size bu konuda yardımcı olacaktır. Daha sağlıklı beslenmek ve atıştırmalıkları azaltmak için gün içinde yediğiniz yiyeceklerin hepsini not alabiliriz. Bu sayede gün sonunda ne kadar yediğinizi, neleri çıkartabileceğinizi görmüş olursunuz. Not almaya başladıktan sonra daha az yemeye başladığınızı fark edeceksiniz. Sizin için daha sağlıklı olan besini seçmeye özen göstereceksiniz. Yağlı gıdalardan mutlaka uzak durulması gerekir. Çünkü yağlı gıdalar kilo almanızı hızlandıracaktır. Bunun için kalorisi az gıdalar tercih edilmeli ve düzenli bir kullanım yapılmalıdır.

Yedikleriniz kadar içtikleriniz de sağlığınız açısından tehlike oluşturmaktadır. İçerisinde yüksek oranda şeker bulunduran asitli içeceklerden kaçınmalısınız. Kahvelerinizde kaloriyi artıran krema, karamel, kremşanti gibi ürünleri tercih etmemelisiniz. Mümkün olduğu kadar şekeri hayatınızdan çıkartmalısınız. Beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız çok küçük değişiklikler sizi obezite gibi ciddi bir hastalıktan koruyacaktır.

Hareket

Gün içinde ne kadar kalori alıyorsunuz? Ne kadar kalori harcıyorsunuz? Obeziteden korunmak için hayatınız boyunca kendinize sormamız gereken bu iki soru. Her gün aldığınız kalorinin harcadığınız kaloriden fazla olursa obezite kaçınılmaz olur. Her sabah yataktan kalkar kalmaz yapacağınız birkaç esneme hareketle kan dolaşımınızı hızlandırabilir ve güne daha zinde başlayabilirsiniz. Sporu hayatınızın bir parçası olarak görmelisiniz.

Asansör kullanmayarak, yürüyüş yaparak, evinizde yapacağınız birkaç egzersizle daha sağlıklı olabilirsiniz. Obezitenin çok ciddi ölümcül bir hastalık olduğunu unutmadan, daha sağlıklı beslenerek ve daha çok hareket ederek bu hastalıktan korunabilirsiniz. Bu konuda uzman bir diyetisyenden de destek alarak daha disiplinli bir şekilde izleyebilirsiniz.

Yorumlar