SON YILLARIN EVRENSEL SORUNU FAZLA KİLOLAR

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de fazla kilolar sürekli sorun teşkil etmektedir. Sorundan kasıt, şişmanlığa bağlı olarak kalp spazmı, kolesterol yükselmesi, damar tıkanıklığı ve tansiyon yükselmesi bunların sadece birkaç tanesidir. Bunlara neden olan temel etkenlerden en başta geleni üç beyaz (un, şeker, tuz) olarak adlandırdığımız ürünlerin fazla tüketilmesi.
SON YILLARIN EVRENSEL SORUNU FAZLA KİLOLAR
Yeme-içme alışkanlığımızın zamanla değişmesi, fast-food denen ürünlerin fazlaca vücuda alınmasıdır. Bu da doğal olarak insan bünyesinde dengeyi değiştirip yağ oranın veya şeker oranının fazlalaşmasına neden olmaktadır. Tüm bunların sonucunda insanın fizyolojik yapısında değişime neden olur.

Bilinçsiz Yeme Alışkanlığını Nasıl Yenmeliyiz?

Geniş çaplı araştırmalar sonucunda insanların kilolu olmasında, daha doğrusu obeziteye giden yolda nelerin etkili olduğu, sadece yeme-içme alışkanlıklarının değişmesinden kaynaklanmadığı tespit edilmiştir. İnsanlar modern zamanın getirdiği çalışma sisteminden kaynaklı olarak ta fazla kilo almaya başlamıştır. Zaman bu durumda çok önemli faktör oluyor. Kimse zamandan kaybetmek istemiyor, bu nedenle ayaküstü atıştırdıkları yemekler insana zarar vermektedir. Bir başka nedende tembelliktir.
Hareket halinde kalmayan bir beden zamanla hamlaşıp, adeta bir kum torbasına dönüşmektedir. Bunu yenmenin en başında bedenimizi aktif hale getirecek etkinlikler yapmamız gerekir. Mesela, Sabah işe araçla gitmek yerine yürüyerek gitmek, hafta tatilinde oturup T.V yerine spor salonuna gitmek ve vücut direncini arttırıcı hareketler yapılabilir. Bunun yanında hazır yiyecekler yerine daha sağlıklı yiyecek ve içeceklere yönelmek daha faydalı olacaktır. Mesela , pizza yerine ilk etap için küçük bir kepek ekmek ve sağlık açısından yağ oranı düşük besinler alınmalıdır.

Kendine Bir İyilik Yapılmasına İzin Ver

Tüm bunların dışında devletlerde kendisine kendi ülkelerine bunu ödev edinip girişimlerde bulunmaktadır. Tıpkı ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından 2006 yılında obezite ile ilgili ilk çalışmalar başlatılması için konferans düzenlenmiş olup, 2012 yılında " Obezite ile mücadele" sloganıyla yola çıkılan kampanyada olduğu gibi. Bakanlık bu hareketiyle birçok kamu spotu ve reklam afişi yayınlamıştır. Bu bilinçlendirme sayesinde insanlarda hatırı sayılır bir hareketlenme olmuştur. İnsanların kendisine dolayısıyla bedenine iyilik yapma fırsatı oluşmuştur. Toplum olarak kısa vade de olmasa da orta vade de bu ve bunun gibi etkinlik ve kampanyalar sayesinde yarınlarımıza daha sağlıklı nesiller verebiliriz.

Yorumlar