Topuk Dikeni Nedenleri Ve Tedavi Şekilleri

Günümüzde oldukça sık görülen bir ortopedik rahatsızlık olan topuk dikeni ihmal edildiğinde ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Duruş bozuklukları erken dönemde dikkat edilirse gerekli ortopedik ve duruş bozukluğu tedavisi yöntemleri uygulanırsa ilerde meydana gelecek topuk dikeni rahatsızlıkları kolaylıkla önlenebilir. Yanlış ayakkabı kullanımı, hızlı kilo alımı ve sürekli ayakta kalma topuk dikeni riskini arttırabilir.
Topuk Dikeni Nedenleri Ve Tedavi Şekilleri
Topuk dikeni ihmal edilirse günlük aktiviteler engellenebilir ve ciddi rahatsızlık duyulabilir. Ağrılarınızı en aza indirmek için yürüme şeklinizi değiştirmeniz diz, ayak, kalça veya sırt problemlerine yol açabilir. Topuk dikeninin en çok hissedildiği zaman sabah uyandığımızda hissedilen ağrıdır. Yine bir yerde uzun bir süre oturduğumuz zaman kalkacağımız sırada bir ağrı hissediliyorsa bu da topuk dikeninin belirtilerinden biridir.

Topuk Dikeni Nedir?

Tipik olarak ayağın altındaki bıçak batması gibi hissedilen bir ağrıya neden olur. Bu ağrı, uyandıktan sonra genellikle birkaç adımdan sonra kötüleşir. Ancak uzun süre ayakta kalma ya da uzun süre oturma ile yükselme yönünde tetiklenebilir. Ağrının şiddeti genellikle egzersiz sırasında değil sonrasında şiddetlenir. Topuk dikeni topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyumun birikmesiyle oluşan kemiksi bir çıkıntıdır. Bir dikeni andırdığı için bu şekilde adlandırılmıştır. Uzunluğu yaklaşık 2 santimi bulan topuk dikeni röntgende rahatlıkla teşhis edilebilir.

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlık genellikle belirti vermez. Fakat topuk dikeninin oluştuğu bölgede iltihaplanma olmuşsa yürüyüş, koşu gibi egzersizler sırasında ve sabahları uyanma esnasında şiddetli ağrı görülebilir. Bu ağrının diğer ağrılardan ayrılan en önemli özelliği ağrı, ayağınızı dinlendirseniz bile geçmez, tam tersine ayağınız dinlendikten sonra ilk adımınızda tekrar şiddetli ağrı başlar. Bu şekilde topuk dikeninden şüphelenebilirsiniz.

Topuk Dikeni Tedavisi Nelerdir?

Uykudan uyandıktan veya uzun bir süre bir yerde oturduktan sonra ayağın topuk bölgesinde ağrının toplanmasıyla belirtilerini gösteren ve birçok kişinin yaşadığı bu hastalık Proloterapi tedavisi ile iyileştirilebilir. Hasarlı dokuya enjekte edilen ve özel bir karışıma sahip olan Proliferant solisyon ağrının kaynağı olan hasarlı bölgede vücudun tamirci hücrelerini çalışır hale getirerek topuk dikeninin oluştuğu bölgeyi onarıyor. Bu yöntemle hastalar rahatlıkla kalıcı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Yine topuk dikeni rahatsızlığı bazı egzersizlerle de giderilebiliyor. Bu hastalığın ortadan kaldırılmasında en önemli ve en kolay yöntem hastanın evde yapacağı basit egzersizlerdir.

Yorumlar